Reklama

Katowice wspominają Zbyszka Cybulskiego

Łukasz Kądziołka
Przez swój wizerunek porównywany do Jamesa Deana. Miał przed sobą karierę na Zachodzie, ale zginął w młodym wieku. O Zbigniewie Cybulskim opowiedzą m. in. Daniel Olbrychski i Jacek Fedorowicz. Na dużym ekranie widzowie zobaczą też filmy z udziałem znanego aktora.

8 stycznia 1967 roku na wrocławskim dworcu wpadł pod pociąg i niedługo po tym zmarł w szpitalu. Później trwał spór o pogrzeb znanego aktora. Ostatecznie odbyły się dwa – świecki i katolicki. Zbyszek Cybulski został pochowany na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach. To tam o godz. 13.30 rozpoczną się w poniedziałek, 9 stycznia, obchody 50. rocznicy śmierci aktora. Poprowadzi je ks. Tomasz Jaklewicz, a po modlitwie Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Nieco później, o godzinie 15 w kinoteatrze Rialto, aktora wspominać będą jego koledzy po fachu. Opowiadać będą m. in. Daniel Olbrychski, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Jacek Fedorowicz, Alfred Andrys, Bartosz Gelner, Paweł Lampe i Maciej Jankiewicz.
Zaraz po spotkaniu wyświetlony zostanie film pt. „Katowice Zbyszka Cybulskiego” (2003). Film w reżyserii Wojciecha Sarnowicza przypomina kontrowersje związane z pochówkiem aktora. Później aktora na dużym ekranie będzie można zobaczyć w filmie „Jowita” (1967). Film wyświetlony zostanie w kinie Kosmos o godzinie 17.30. Seans otworzy cykl, który potrwa do końca stycznia. W jego trakcie widzowie będą mogli zobaczyć, poza „Jowitą”, 4 inne tytuły: „Kochać”, „Morderca zostawia ślad”, „Jutro Meksyk”, „Pociąg”. Pełny program dostępny jest TUTAJ.
Na spotkanie z aktorami w Railto bilety już się skończyły, a na przegląd w Kosmosie bilety w cenie 7 zł i 10 zł można kupić w kasie kina lub TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*