Reklama

Jak powinien się zachowywać kibic tenisa

Grzegorz Żądło
Dla prawdziwego kibica tenisa, sformułowane przez organizatorów turnieju WTA Katowice Open zasady zachowania się podczas meczów mogą brzmieć śmiesznie. Ale chociażby pierwsza edycja tych zawodów pokazała, że nie wszyscy wiedzą co to kulturalny doping.

Dwa lata temu, kiedy w Katowicach po raz pierwszy pojawiły się zawodniczki z pierwszej setki rankingu WTA, wielki tenis dla wielu był nowością. Dla tenisistek, nowością było z kolei zachowanie kibiców. Wstawanie podczas wymian (co skutkowało hałasem składanych krzeseł), robienie zdjęć z fleszem czy wychodzenie nie wtedy, kiedy można to zrobić.

Pewnym usprawiedliwieniem dla kibiców mogło być to, że wielu z nich rzadko ma do czynienia z tenisem. Zwłaszcza na wysokim poziomie. Większość przyszła na pokazowy mecz Agnieszki Radwańskiej, a rok temu na turniejowe mecze z jej udziałem. Przyciągnęła ich bardziej sława polskiej zawodniczki, niż poziom prezentowanego przez nią tenisa.

Podejrzewam, że mało kto zajrzy na internetową stronę turnieju żeby przeczytać „Dekalog Kibica”. Ale być może ktoś trafi na ten tekst. Poniżej wszystkie najważniejsze zasady zachowania się na trybunach kortów w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Miłego i kulturalnego kibicowania.

1. Niedozwolone jest wnoszenie na teren Spodka aparatów fotograficznych, kamer wideo oraz innych urządzeń służących do rejestrowania obrazu.

2. Będąc na trybunach wycisz lub wyłącz telefon komórkowy.

3. Podczas trwania wymian należy zachować bezwzględną ciszę.

4. Wejście na trybuny, a także opuszczanie ich w trakcie trwania meczu, jest możliwe po skończonym nieparzystym gemie oraz po zakończonym secie.

5. Podczas trwania wymian niedozwolone jest opuszczanie miejsca siedzącego, a także poruszanie się wokół kortu.

6. Poczekaj z oklaskami do czasu zakończenia wymiany.

7. Nie wypada bić braw po nieudanych zagraniach.

8. Wykonywanie zdjęć telefonem komórkowym, tabletem oraz innym urządzeniem jest możliwe jedynie bez użycia lampy błyskowej.

9. Jeżeli piłka, którą rozgrywany jest mecz, trafi na trybuny, niezwłocznie przekaż ją najbliższemu dziecku podającemu piłkę.

10. Opuszczając trybuny, pamiętaj o zabraniu wszystkich rzeczy osobistych oraz o pozostawieniu porządku.


Tagi:

Komentarze

  1. KOSZUTKA.EU 6 kwietnia, 2015 at 9:00 am - Reply

    Na eliminacjach trybuny były niemalże puste, więc wyjście każdego kibica rzeczywiście było widocznym, rozpraszającym zdarzeniem.

Dodaj komentarz

*
*