Reklama

Inwestor przekonuje radnych do mieszkań dla seniorów i niepełnosprawnych

Łukasz Kądziołka
Pierwsza inwestycja w Katowicach wykorzystująca tzw. ustawę „lex deweloper” trafi na sesję rady miasta. Inwestor przekonał część radnych do pomysłu budowy mieszkań dla niepełnosprawnych i seniorów.

Od decyzji radnych będzie zależało czy powstanie kilkadziesiąt nowych mieszkań w Burowcu. To pierwszy taki przypadek w Katowicach, bo inwestor chce zastosować zapisy ustawy, która weszła w życie w 2018 roku, tzw. „lex deweloper”. Podczas wtorkowego posiedzenia komisji rozwoju miasta przekonywał radnych do swojego pomysłu. – Próbowaliśmy dopasować inwestycję do istniejącego planu. Niestety, po wielu staraniach – i wydziału, i naszych – nie udało się osiągnąć tego celu – mówi Benedykt Kocur, prezes spółki Domene. Tak inwestor uzasadnia złożony w połowie lutego wniosek dotyczący powstania nowych mieszkań.

PRZECZYTAJ TEŻ: Już trzy firmy chcą budować w Katowicach na podstawie ustawy „lex deweloper”

Złożony z dwóch części budynek mieszkalny oraz jego otoczenie mają być przystosowane dla osób niepełnosprawnych i przyjazne dla seniorów. Inwestycja w Borkach, przy ul. Korczaka 43, to 43 mieszkania. Wszystkie mają mieć szerokie drzwi, miejsca parkingowe i windy. W ofercie znalazłyby się lokale o powierzchni od 41 m kw. do 80  kw. Tuż przy wieży wodnej i osiedlu z programu rządowego Mieszkanie Plus powstałyby dwa budynki. Wyższy ma mieć 18 metrów wysokości i 5 kondygnacji naziemnych. Na parterze niższej, 3-kondygnacyjnej części znajdzie się m.in. świetlica i sklepy. Na poziomie pierwszego piętra planowany jest zielony taras. Przejście między budynkami ma zapewnić łącznik. Pod budynkami miałyby powstać podziemne parkingi.

Radni sugerowali, że to zwykłe mieszkania na sprzedaż. Dopytywali czy inwestor może zapewnić, że mieszkania kupią faktycznie osoby niepełnosprawne lub potrzebujące takich udogodnień. – Oczywiście, to są też mieszkania, w których mogą mieszkać osoby w pełni sprawne – odpowiedział Kocur. Obiecał, że cena za metr kwadratowy w jego inwestycji nie będzie wyższa niż wynosi obecnie średnia cena w Katowicach. Zgodnie z zapowiedziami za metr kwadratowy mieszkania przy ul. Korczaka 43 trzeba będzie zapłacić od 5,5 tys. do 5,8 tys zł. Poza tym podał przykład starszej osoby, która mieszka sama i będzie chciała  przenieść się do mniejszego mieszkania, sprzedając swoje.

Nie wszystkich radnych taka odpowiedź usatysfakcjonowała. Jednak wniosek Domene Sp. z o. o. otrzymał pozytywną opinię komisji rozwoju miasta. Poparło go pięciu radnych, a wstrzymało się trzech. Oznacza to, że wniosek musi już tylko przegłosować ogół radnych podczas kwietniowej sesji. Jeśli tak się stanie, to w Katowicach powstanie pierwsza inwestycja z zastosowaniem ustawy „lex deweloper”. W planach Domene ma jeszcze rewitalizację wieży wodnej na swoim terenie. Do jej tematu wrócimy w kolejnym artykule.


Tagi:

Komentarze

  1. obywatel 11 kwietnia, 2019 at 10:26 am - Reply

    Ściema pod publiczkę, ilu seniorów z Katowic tam zamieszka, to zobaczymy
    A miasto, czyli my, wypłaci krocie za ratowanie Muchowca. Bo inwestorzy nic nie odpuszczą.

  2. Kachel 10 kwietnia, 2019 at 9:32 pm - Reply

    Taki fortelik podstępny aby wyszarpać od miasta przychylność. W tym kraju to niemożliwe

Dodaj komentarz

*
*