Reklama

Inwestor osiedla Nowy Nikiszowiec podał stawkę za ogrzewanie mieszkań. Niektórzy dopiero teraz zorientowali się, że CO i woda nie są wliczone w czynsz

Grzegorz Żądło
Kilka dni temu Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, czyli inwestor osiedla Nowy Nikiszowiec, poinformował o opłatach, jakie, oprócz czynszu, będą ponosili najemcy. Niektórzy byli zdziwieni, bo dopiero teraz zorientowali się, że stawka 29,5 zł/m kw. to tylko “goły” czynsz, do którego trzeba jeszcze doliczyć opłaty za wodę, ogrzewanie czy odbiór śmieci.

Zainteresowanie wynajęciem mieszkań w tzw. Nowym Nikiszowcu było bardzo duże. Do urzędu miasta wpłynęło 2116 wniosków. Co ciekawe, tylko 907 z nich przeszło do drugiego etapu. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku był brak któregoś z niezbędnych dokumentów i załączników.

Osoby pozytywnie zakwalifikowane do drugiego etapu były jeszcze sprawdzane pod kątem tzw. zdolności czynszowej. Chodziło o to, żeby sprawdzić czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Tego etapu nie przebrnęło około 20% osób, które złożyły wnioski o najem.

Wysokość czynszu w Nowym Nikiszowcu przy wynajmie ma wynieść średnio 29,5 zł/ m kw. (w tym 5,5 zł opłaty eksploatacyjnej). Obecnie trwa oglądanie mieszkań przez przyszłych najemców. Ci, którzy dostali najwięcej punktów za tzw. kryteria społeczne, mają pierwszeństwo w wyborze mieszkań.

Kilka dni temu PFR Nieruchomości podał stawki zaliczek za media oraz wywóz śmieci. Zaliczka na centralne ogrzewanie będzie wynosić 2,80 zł za m kw. Z kolei podgrzanie 1 m sześć. wody ma kosztować 15,94 zł. Pozostałe opłaty to 14,11 zł/m sześć. za zimną wodę i odprowadzone ścieki oraz 26,30 zł od osoby za odbiór odpadów.

Mimo że od dawna było wiadomo, że średnia stawka czynszu nie obejmuje zaliczek za ogrzewanie, zimną i ciepłą wodę, niektórzy potencjalni najemcy są zdziwieni, czemu dają wyraz na facebookowej grupie poświęconej inwestycji.

Ci, którzy zdecydują się na stopniowy wykup mieszkania, będą płacić jeszcze wyższy czynsz. Na razie jednak nie wiadomo jakie to będą stawki. Okaże się to dopiero po rozliczeniu kosztów inwestycji. Wszystkie procedury, które umożliwią rozpoczęcie dojścia do własności mogą potrwać nawet 24 miesiące.

Część lokatorów będzie mogła liczyć na rządowe dopłaty do czynszów, choć na razie szczegółów w tej sprawie nie ma.


Tagi:

Komentarze

 1. Sk 29 lipca, 2021 at 2:52 pm - Reply

  Oby wszystkim mieszkalo sie tam dobrze tylko szkoda ze te mieszkania mialy byc tansze od rynku wynajmu a z tego co w artykule befa drozsze!!! Tak zawsze w tej polsce jest !!! Powodzenia dla nowych mieszkancow oby byli zadowoleni !!! Miasto powinno jednak obnizyc czynsze skoro tak bardzo zalezy im na nowych mieszkacach !!!!!

 2. P Śl 29 lipca, 2021 at 9:05 am - Reply

  Inne portale już też zauważyły Nikisz “Mieszkanie Plus w Katowicach jest tak drogie, że mieszkańcy sami rezygnują z możliwości “tańszego” najmu” “Program Mieszkanie Plus jest skierowany do osób średnio zamożnych oraz tych niżej sytuowanych. Ma umożliwiać między innymi tańszy niż komercyjny najem. Ale w katowickiej odsłonie programu jest na odwrót. To mieszkanie w ramach Mieszkania Plus jest droższe.” Zaraz mi się przypomina dowcip sprzed kilkunastu lat – miało być milion mieszkań, a są mieszkania za milion 🙂

 3. Nikisz 20 lipca, 2021 at 4:29 am - Reply

  Mam podpisaną umowę na 2 lata, liczę się z kosztami, nie liczymy jak piszą owe osoby, iż to będzie za darmo.
  O wszystkim jak piszę artykuł to 100% prawdy.
  Zostaliśmy powiadomieni o wszystkim szczegółowo, żadne mi tu ździwienie.
  Mieszkania nie są dla ,,biednych”
  Oczywiście, że lepiej wziąść kredyt pod hipotekę bo taniej ale nie wszyscy mają zdolność kredytową , tu jest jakieś rozwiązanie. Zobaczymy co będzie..nie przejęłam się tym

 4. Kora 20 lipca, 2021 at 12:59 am - Reply

  Boże! 3 dychy za metr ? I to od państwa ? Dziwne że aż tyłu ludzi w szczególnej sytuacji ,tak podaje autor, cokolwiek to znaczy,stać na takie luksusy !

 5. Tk 19 lipca, 2021 at 1:56 pm - Reply

  He he a co oni mysleli ze wszystko bedzie za darmo!!! Przez ten Pis u wladzy to sie juz ludzia w glowach poprzewracalo i mysla ze wszystko za darmo dostana!!!!

  • Bart 19 lipca, 2021 at 3:44 pm Reply

   Znajdzie się zapewne procent osób, które mogłyby pod Pana definicję podpaść. Nie da się jednak ukryć, że lwia część osób zgłaszających się “po mieszkania” liczyła na opłacalną alternatywę dla kredyty hipotecznego.

   Jednak ważna jest tu też kwestia stawek za czynsz i eksploatację. Jeszcze w 2018 sam PFR wyliczył, że w obecnej kwocie 29,5 zł/M2 byłoby dojście do własności w okresie 30 lat. Teraz? To sam najem, a jeszcze ani jedna umowa nie została podpisana.

   • Baszka 19 lipca, 2021 at 10:52 pm Reply

    Touche! Nie chodzi o to, że ma / miało być za darmo. Miała to ponoć być alternatywa dla kredytów. Czy jest? Śmiem wątpić. Cena, zapisy w umowie, które chronią tylko jedną stronę…

    A propos stawek, ostatnio znalazłam pierwsze zapowiedzi – około 11 złotych za metr 😉 Ale PFR obraża się za przypominanie tych historii i banuje 😉

 6. Tomasz 19 lipca, 2021 at 1:54 pm - Reply

  jeszcze dodałbym że trzeba sobie wynająć magazyn za minimum 250zł, bo nie ma komórek lokatorskich, piwnic.

  • Zrech 19 lipca, 2021 at 2:16 pm Reply

   to już przesada, kwestia czasu aż za miejsce parkingowe trzeba będzie dołożyć z dwie stówki 😉 jak już golą, to po całości

 7. Zrech 19 lipca, 2021 at 12:01 pm - Reply

  bez tych potencjalnych dopłat do czynszów, to dość średnio to wygląda, biorąc pod uwagę, że za 50m wyjdzie koło 2 tys. i to bez dojścia do własności.

  • Sasi 21 lipca, 2021 at 9:21 am Reply

   Ludzie ja bym tam Zadarmo nie chciał mieszkać na takim zadupiu nie potrzebnie tyle lasu wycieli skuli drogi to jeszcze te osiedle wyglonda jak jakieś getto

  • Aaaada 19 lipca, 2021 at 2:48 pm Reply

   dopłaty może i będą, ale jak nastanie nowa władza, to szybciutko się skończą. Zaraz będzie, że “piniendzy ni ma i nie bedzie”

   • Baszka 19 lipca, 2021 at 10:49 pm Reply

    Dopłaty do czynszu nie będą przyznawane na cały czas wynajmu. Z wyjaśnień PFR kojarzę, że to 10 lat.

 8. Aaaada 19 lipca, 2021 at 12:00 pm - Reply

  Autorze artykułu – etap II nie przeszło 40% potencjalnych najemców, a nie 20 jak to napisałeś i lepiej zainteresuj się tą sprawą trochę bardziej od kuchni. Ludzie rezygnują z mieszkań, bo stawki są kosmiczne

  • Grzegorz Żądło 19 lipca, 2021 at 12:20 pm Reply

   Informacja o 20% pochodzi z PFR Nieruchomości. Skoro na pytanie o to ile osób nie przeszło weryfikacji czynszowej dostaję odpowiedź, że 20%, to nie mam powodu, żeby to kwestionować.

   • Aaaada 19 lipca, 2021 at 3:25 pm Reply

    o tak, wiara czyni cuda – szczególnie w liczeniu procentów…

    • Loneliness 20 lipca, 2021 at 10:07 am Reply

     a skąd Ty wiesz ile osób nie przeszło drugiego etapu? Poprosimy o źródło. Bo jak widać Grzegorz szukał odpowiedzi u źródła i teoretycznie powołał się na informacje uzyskane przez PFR Nieruchomości. Jeśli to nieprawda no to poprosimy o źródełko a nie mówienie o wierze czy też czymkolwiek innym ^^

Dodaj komentarz

*
*