Reklama

Instytut Myśli Polskiej im. Korfantego zamiast RIK. Rozpoczęły się zmiany w instytucji

Ł. K.
Głośna przemiana Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego staje się faktem. Oficjalnie RIK już nie istnieje. Teraz trwają ostatnie formalności przed ostateczną zmianą nazwy.

Były protesty i apele do Jakuba Chełstowskiego, ale ostatecznie marszałek województwa śląskiego i radni PiS postawili na swoim. Pod koniec ubiegłego roku o Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach zrobiło się głośno jak nigdy wcześniej. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej uchwały dotyczącej zmiany nazwy na Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Krytycy uważali, że to decyzja ideologiczna i polityczna. Zarzucali marszałkowi, że instytucje pod taką nazwą powstają za granicą i w ten sposób Śląsk jest po raz kolejny dyskryminowany przez władzę. – Instytut będzie nadal prowadził działalność w zakresie edukacji, kultury i dokumentowania zmian w kulturze, ale zostanie ona poszerzona o kwestie związane z osobą i działalnością Wojciecha Korfantego. Powstanie specjalna pracownia, która będzie dokumentowała te dokonania i odzyskiwała dokumenty. Ta instytucja jest też nawiązaniem do obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich – mówił Jakub Chełstowski na sesji sejmiku woj. śląskiego, podczas której przegłosowano nową nazwę.

Obowiązuje ona od wczoraj. Tak samo jak nowy statut. Formalnie od 15 stycznia Regionalny Instytut Kultury przestał istnieć. Od teraz przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach działa Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. – Jesteśmy w trakcie przekształcenia i zmian wizerunkowych, ale naszą działalność cały czas kontynuujemy – mówi Marta Rosół, specjalista ds. komunikacji, promocji i nowych mediów w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach.
Jak poinformował RIK na swojej stronie internetowej i Facebooku, „okres co najmniej do końca stycznia 2020 roku będzie okresem przejściowym, związanym ze wszystkim zmianami, które muszą się dokonać, zarówno te formalne, jak i wizerunkowe„. Nie zmieni się siedziba, numery telefonów, ale od 20 stycznia ma ruszyć nowa witryna pod adresem: instytutkorfantego.pl. „Przenoszenie strony rozpocznie się w weekend 17-19 stycznia 2020 roku, w związku ze zmianą adresów serwerów możliwe będą utrudnienia w funkcjonowaniu strony internetowej i sklepu internetowego, możliwe jest ich chwilowe wyłączenie” – informuje instytucja.


Tagi:

Komentarze

  1. Al 16 stycznia, 2020 at 10:25 pm - Reply

    Instytut Myśli Polskiej – a co to jest myśl polska? Czy myśl śląska to jeszcze polska, czy zakamuflowana niemczyzna? Proponuję rozszerzyć nazwę o przymiot narodowy. Przypomnijmy, że piłsudczycy chcieli wykończyć Korfantego. Tak mu było spieszno do Polski, a ta go nakarmiła arsenem. Róbcie sobie instytut myśli jakiej chcecie, ale Wojciecha Korfantego zostawcie w spokoju, PiSowcy!

  2. Marian 16 stycznia, 2020 at 9:24 pm - Reply

    Obciach i tyle

Dodaj komentarz

*
*