Reklama

Dziś 35. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek

Redakcja
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się dzisiaj obchody 35.rocznicy pacyfikacji kopalni “Wujek”. Główne uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 16, a potem przeniosą się przed pomnik przy kopalni.

Pierwsze inicjatywy upamiętniające zabitych 16 grudnia 1981 roku górników odbędą się przed południem. Dziewięciu radnych sejmiku województwa pobiegnie sprzed gmachu Sejmu Śląskiego pod pomnik przy kopalni. Każdy z 9 radnych pobiegnie w koszulce z wizerunkiem jednego z zabitych górników, a pozostali radni będą w koszulkach z wizerunkiem wszystkich 9 górników. O godz. 10.53 (o tej godzinie oddziały ZOMO dokonały wyłomu w murze wokół KWK „Wujek”) radni sejmiku złożą wieniec z 45 białych i czerwonych róż.

O godz. 13 Stowarzyszenie „Solidarność i Pamięć” organizuje uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników służby zdrowia organizujących pomoc górnikom rannym 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek.

Tablica znajduje się w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie (ul. Medyków 14). Podczas uroczystości po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 20 minutowy dokument „Samarytanie”, przedstawiający relacje lekarzy, którzy 16 grudnia 1981 roku brali udział w wydarzeniach w kopalni Wujek.

Główne obchody rozpoczną się o godz. 16 mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Piękna 8). Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą na pl. NSZZ Solidarność przy kopalni Wujek pod Krzyż-Pomnik upamiętniający poległych górników. Tam uroczystości rozpoczną się o godz.17.30. Weźmie w nich udział prezydent RP Andrzej Duda.

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*