Reklama

Dzielnica Nowych Technologii pod znakiem zapytania. Nie ma na nią pieniędzy

Redakcja
Budynki po kopalni “Wieczorek” mają zamienić się w hub gamingowo-technologiczny. Pojawił się jednak problem, bo miasto najprawdopodobniej nie dostanie pieniędzy, które miały zostać przeznaczone na ten cel. Mimo to prezydent jest zdeterminowany, żeby zrealizować Dzielnicę Nowych Technologii.

W maju pisaliśmy o tym, że w budżecie miasta znalazły się pieniądze na przeprowadzenia badań ziemi w rejonie szybu Pułaski w Nikiszowcu. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy konieczne będzie przystosowanie gruntu pod dużą inwestycję. Ma nią być Dzielnica Nowych Technologii. List intencyjny pomiędzy prezydentem Katowic i prezesem SRK podpisano w lutym 2020 roku. Jak przekazała na ostatnim posiedzeniu komisji budżetu miasta Katarzyna Staś, naczelnik wydziału rozwoju miasta, to priorytetowe zadania na najbliższe lata. – W 2020 roku podjęliśmy intensywne przygotowania do nowej unijnej perspektywy finansowej i pozyskania znacznych środków na kluczowy projekt – mówiła Staś.

Wygląda na to, że inwestycja będzie bardziej skomplikowana niż zakładano. Miasto działa, ale problemem mogą okazać się pieniądze. W ostatnich dniach okazało się, że Katowice wraz z pięcioma innymi miastami mogą zostać pozbawione pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Informację o tym przekazał niedawno marszałek Jakub Chełstowski na antenie Radia Piekary. Łącznie 2 mld zł wsparcia ma trafić z Unii Europejskiej do gmin górniczych. Wszystko wskazuje na to, że część tych funduszy nie trafi do miast podregionu katowickiego. W jego skład oprócz Katowic wchodzą Mysłowice, Ruda Śląska, Chorzów, Siemianowice Śląskie oraz Świętochłowice. Powód to planowana w Mysłowicach prywatna inwestycja, czyli kopalnia Brzezinka 3. Samorządy próbują wywrzeć presję na Unii, ale może to nie przynieść efektów. Koncesja na wydobycie w nowej kopalni została udzielona już pod koniec 2020 roku.

Podczas czwartkowej sesji rady miasta na pytania radnych o gamingowy hub odpowiadał prezydent Marcin Krupa. – Jesteśmy w trakcie przejmowania tych części zabytkowych po kopalni “Wieczorek”.  W momencie, gdy będziemy posiadali te nieruchomości, to podejmiemy decyzję dotyczącą kwestii projektowych i funkcjonalno-użytkowych – mówił. Miasto zadecydowało o przeznaczeniu 2 mln zł na przygotowania do inwestycji. Jak wyjaśnił prezydent, ma to być wkład własny gminy dla pozyskania unijnych środków. Potwierdził, że zagrożone jest pozyskanie tych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ale one i tak nie pokryłyby całości. Dla podokręgu katowickiego wysokość FST to może być ok. 300-350 mln zł. Jednak miasto ma się starać o rządowe pieniądze. Jak twierdzi Krupa, pomysł powstania Dzielnicy Nowych Technologii cieszy się w Warszawie dużym poparciem.

Koszt realizacji tej inwestycji jest szacowany na 1 mld zł.


Tagi:

Komentarze

 1. He 26 czerwca, 2021 at 6:17 am - Reply

  Wiadomo ze nie powstanie prezydent nieudacznik dobrze mu idzie dawanie naszych pieniedzy na jakies imprezy ktore nic nie daja miastu typu off festival tauron ,tour de pologne itp na to kasa jest dla mieszkancow nigdy nic nie ma !!! Najorszy prezydent w polsce z niczym sobie nie radzi !!!!!

  • Piotr 27 czerwca, 2021 at 3:45 pm Reply

   Zapomniałeś o kosztach związanych z “przemarszem wojsko ” ;))
   Ja też bym wolał aby UM Katowice, zamiast części (Tauron moim zdaniem jest OK.) w/w wydatkow, znalazł pieniądze na otwarcie Rawy na rynek i konkurs na zagospodarowanie jej brzegów.
   Nie jestem architektem ani artysta od zielieni, ale jest przekonany że nasza młodzież z ASP, zrobiłaby z tego niestandardowe cudeńko. To może być kolejna “siła rynku” !!
   W końcu jako odszkodowanie za klocek który straszy na rynku, coś nam się należy… ;))

Dodaj komentarz

*
*