Reklama

Duże zmiany w katowickich szkołach. Nie wszyscy uważają, że na dobre

Łukasz Kądziołka
Pracownicy nie stracą pracy i ma być oszczędniej, ale nie wszyscy są o tym przekonani. Argumenty  nie mają już znaczenia, bo radni zagłosowali we wtorek za utworzeniem Centrum Usług Wspólnych. To oznacza, że obsługa księgowo-finansowa placówek oświatowych będzie się odbywać w jednym miejscu.

Dużo pytań i długa dyskusja. Tak było podczas dzisiejszej sesji rady miasta, zwołanej na wniosek prezydenta. Sesja dotyczyła kwestii obsługi finansowej placówek oświatowych, która ma się zmienić w przyszłym roku. Do tej pory, na 176 szkół, większość (134) była obsługiwana przez Zespół Obsługi Jednostek Oświatowych (ZOJO), a część prowadziła swoje finanse samodzielnie (42). rada-miasta-3Wcześniej uchwałę negatywnie opiniowały ZNP i NSZZ Solidarność, ale opinie te parę dni temu odrzucił prezydent Marcin Krupa. – Taki model rozproszony nie da nam nigdy ani efektu synergii, ani jednolitych standardów, ani żadnych korzyści. Centrum Usług Wspólnych ma na celu nie tylko zmniejszenie kosztów, ale przede wszystkim stworzenie jednolitych standardów – uzasadniała Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic. Wskazywała ponadto na oszczędności związane ze wspólnymi zakupami i odciążenie dyrektora, który będzie mógł skupić się na działalności edukacyjnej. Uchwała ma też być odpowiedzią na zmiany w ustawie o samorządach. – Od stycznia 2017 wejdą nowe regulacje prawne dotyczące obowiązkowej centralizacji rozliczenia VAT-u dla jednostek samorządowych. Tylko gmina jest jednostką, która od 1 stycznia będzie mogła rozliczać podatek VAT – mówiła Szuba. Po tym posypały się pytania, zwłaszcza ze strony radnych PO. Według nich szkoły nie są wystarczająco przygotowane do zmian i nie jest możliwe prawidłowe uruchomienie centrum w tak krótkim czasie. rada-miasta-2Radna Magdalena Wieczorek zaproponowała nawet przerwanie posiedzenia i przeprowadzenie kontroli w nieruchomości przy ul. Wita Stwosza 7, gdzie ma się znaleźć CUW. Jej wniosek został jednak odrzucony. Kolejnym głosem przeciw nowej uchwale było krótkie wystąpienie dyrektora Adama Laska z Pałacu Młodzieży. Podkreślał wysokie koszty funkcjonowania centrum. Począwszy od wynajmu nieruchomości, która ma ponad 1700 m kw. powierzchni. – Każdy dyrektor ogląda każdą złotówkę 3 razy zanim ją wyda. Według mnie CUW przyniesie dodatkowe koszty, a nie oszczędności – mówił Adam Lasek.

Główną propozycją przeciwników uchwały była możliwość dobrowolnego wejścia do CUW, ale nie znalazła uznania strony prezydenckiej. Z kolei zwolennicy nowych przepisów wypowiadali się umiarkowanie. – Skupmy się na tym, żeby budować dobrą instytucję. Chodzi o to, żebyśmy wszystkich traktowali równo – mówił radny Adam Skwron. Na obawy o przygotowania i przenosiny pracowników odpowiedział również prezydent. – Praktycznie cały rok pracujemy nad kwestią organizacji CUW. Brakuje tylko uchwały ze strony rady miasta. Nie ma żadnej szkody dla personelu, dla nauczycieli, dyrektorów. Wszyscy pracownicy zostaną przeniesieni na warunkach identycznych jak do tej pory mieli – mówił prezydent Marcin Krupa. Uchwała została przegłosowana większością głosów i w przyszłym roku pracownicy administracji w szkołach muszą przygotować się na szybką przeprowadzkę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*