Reklama

Droga do Nowego Nikiszowca jest już gotowa. Wcześniej w tym miejscu rósł las

Grzegorz Żądło
Zakończyła się budowa drogi, która skomunikuje z otoczeniem osiedle Nowy Nikiszowiec. Inwestycja objęła budowę pomiędzy ul. Szopienicką i ul. Gospodarczą po jednym pasie jezdni w obu kierunkach, trzech rond oraz ciągu pieszo-rowerowego.

Na nowej drodze o długości około 1,35 km trwają ostatnie prace wykończeniowe, choć inwestycja kilka dni temu została już odebrana przez miasto. Teraz droga czeka jeszcze na dopuszczenie do użytku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Droga zaczyna się przy siedzibie firmy 3S Data Center, w miejscu, gdzie ul. Gospodarcza odbija na południe pod kątem prostym. W tym miejscu powstało jedno z trzech rond. Drugie znajduje się mniej więcej w połowie, na wysokości osiedla Nowy Nikiszowiec. Z kolei trzecie rondo zostało zbudowane przy wlocie drogi w ul. Szopienicką. Przy okazji zmienił się też sposób wjazdu i wyjazdu na parking przy Szopienickiej.

Wzdłuż całej drogi biegnie ciąg pieszo-rowerowy. Chodnik oddzielony jest od drogi rowerowej paskiem szerokości jednej kostki granitowej.

Żeby wybudować drogę, trzeba było wyciąć 1 464 drzewa. Tych o obwodzie powyżej 50 cm było 970 sztuk. Drzewa starsze niż 20 lat były usuwane przez Lasy Państwowe. W zamian mają zostać posadzone 52 drzewa i 435 krzewów.

W trakcie inwestycji urząd miasta podpisał z wykonawcą 7 aneksów do pierwotnej umowy. Ostateczny koszt budowy drogi nie jest jeszcze znany, ale zgodnie z aneksami wykonawca ma otrzymać 26 466 602,47 zł brutto. Kwota zaproponowana przez Eurovię w przetargu była niższa – 24 597 730,43 zł.

Jak tłumaczy wydział inwestycji urzędu miasta, wzrost kosztów wynikał m.in. z robót dodatkowych i zamiennych, które dotyczyły niedoszacowania przedmiaru robót. Kolejny powód to zmiana materiałów do zabudowy, np. ze względu na długi okres oczekiwania na materiał. Z kolei zmiana technologii wykonania wzmocnienia nasypu spowodowała obniżenie kosztów.

Umowa na budowę drogi została podpisana 3 marca 2020 roku, a wykonawca miał 14 miesięcy na zakończenie prac. Eurovia powinna więc skończyć inwestycję na początku maja 2021. Tak się jednak nie stało. Jak tłumaczy wydział inwestycji UM, powodem wydłużenia terminu były m.in, warunki atmosferyczne (niskie temperatury, ulewy), na które ani miasto, a nie wykonawca nie mieli wpływu.

W planach jest budowa drugiego etapu drogi, czyli połączenie ul. Gospodarczej z ul. Porcelanową. Na razie jednak, w budżecie miasta nie zostały zarezerwowane pieniądze na ten cel, choć miasto ma już decyzję zezwalającą na tę inwestycję.


Tagi:

Komentarze

 1. drwal 19 stycznia, 2023 at 4:01 pm - Reply

  Niedługo drzewa będzie można oglądać w rezerwatach tylko. Zwierzęta, jak konie, owce, kury, kiedyś spotykane przy każdej drodze również. To wszystko żeby ulżyć planecie bo cierpiała straszliwie przecież

 2. Nikiszowiok 19 stycznia, 2023 at 7:18 am - Reply

  Bardzo dobrze się jedzie. Można zaoszczędzić dużo czasu i paliwa. Ta droga była tam potrzebna.
  Oby więcej takich.

 3. sk 29 lipca, 2021 at 8:36 am - Reply

  walka ze smogiem po katowicku wyciac pol lasu brawo panie krupa !!! miasto betonu !!!!

 4. adalbert 28 lipca, 2021 at 11:44 pm - Reply

  Nareszcie nie trzeba będzie jeżdzić dookoła z Nikisza Górniczego Dorobku albo przez Zawodzie. Widać że ktoś pomyślał o osiedlu i o nowych drogach.

 5. INO 28 lipca, 2021 at 7:36 pm - Reply

  Droga miała być przez porcelanową nie potrzebne wycieliscie zdrowe drzewa bo droga była już gotowa i tak tam ludzie ryzygnuja z tego osiedla będą te mieszkania stać puste na tym zadupiu

 6. Hej 27 lipca, 2021 at 3:30 pm - Reply

  Tak wlasnie wyglada ekologia po polsku wycinka drzew plus budowa niwych drog brawo ekolodzy ze zero interwencji z waszej strony he he pseudo ekolodzy pokazuja sie tylko jak maja jakas kase do wyciagniecia a tak to cisza!!!!

Dodaj komentarz

*
*