Reklama

Do nowego budynku w śląskim ZOO wrócą niedźwiedzie polarne [WIZUALIZACJE]

Szymon Kosek
Polaricum, czyli specjalny obiekt przeznaczony dla zwierząt z Arktyki i Antarktydy ma powstać w ciągu najbliższych kilku lat.

Dzięki Polaricum do zoo będą mogły wrócić białe niedźwiedzie i foki. Oprócz nich pojawi się też kilka gatunków pingwinów, lew morski, morsy, renifery, lis polarny i charakterystyczne dla zimnych obszarów ptaki. Poza tym, celem projektu będzie odwzorowanie warunków panujących na obu kontynentach oraz zagrożeń wynikających z topnienia lodowców. Obiekt stanie na działce o powierzchni 16 ha, w pobliżu wybiegu dla słoni. Wciąż nie wiadomo, jakie będą koszty. Początek realizacji inwestycji planowany jest na lata 2018-2019.

CZYTAJ TAKŻE: Na Śląsku powstanie oceanarium. W Katowicach, Zabrzu lub Chorzowie

W siedzibie katowickiego oddziału SARP rozstrzygnięty został dzisiaj konkurs na koncepcję przestrzenno-programową Polaricum. Z pięciu nadesłanych projektów wyłoniono cztery. Posłużą one do ustalenia dokładnych założeń ostatecznego zamysłu obiektu. – W każdej z tych koncepcji jest coś cennego, ale nie ma takiej, która zawierałaby wszystkie te zalety – mówi Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo. Kolejnym etapem będzie konkurs na projekt budowlany Polaricum. Zwycięzca będzie mógł przygotować dokumentację techniczną obiektu. Wtedy też będzie można przewidzieć, ile inwestycja będzie kosztować. – Być może będzie to 320 mln, może 280 mln, a może 450 mln. Należy wziąć pod uwagę, że mamy do zagospodarowania duży teren – mówi Kopiec.

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy regionu przywitali słonie w śląskim ZOO [WIDEO]

Śląski Ogród Zoologiczny konsultuje projekt z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego. Z ramienia uczelni w komisji konkursowej zasiadał profesor Jacek Jania, przewodniczący Centrum Studiów Polarnych. – By zapewnić zwierzętom dobre warunki, trzeba zadbać o ich odpowiednie chłodzenie. Najtrudniejszym zadaniem będzie zapewnienie im wody morskiej – mówi naukowiec. Przekonuje też, że Śląsk to dobre miejsce na tego typu inwestycję. – Swego czasu ten region był jednym z dużych źródeł dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Warto więc w ten sposób pokazać, jak zmiany w Polsce wpływają na globalny system klimatyczny. 

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*