Reklama

Koncepcja przebudowy Planetarium Śląskiego wybrana

Koncepcja przebudowy Planetarium Śląskiego. Fot. Tomasz Żak/biuro prasowe UMWŚ.

Ł. K.
Być może powstanie wieża widokowa i zupełnie nowy plac. Wątpliwości nie ma co do jednego: Planetarium Śląskie ma wyglądać inaczej. Nowy kształt mają mu nadać architekci z Poznania. We wtorek w siedzibie katowickiego oddziału SARP ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję przebudowy Planetarium, które ma się stać Śląskim Parkiem Nauki.

Głównym kryterium w konkursie, o którym informowaliśmy w kwietniu (szczegóły TUTAJ), było stworzenie przestrzeni umożliwiającej rozszerzenie działalności edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie astronomii, sejsmologii i meteorologii.

Najlepiej ocenieni zostali architekci z Poznania: Joanna i Michał Kapturczak oraz inżynier Piotr Fojt (Consulor Sp. z o.). Poznańska pracownia była już nagradzana w Katowicach za projekt rozbudowy Filharmonii Śląskiej. W uzasadnieniu jury podkreśliło, że w najlepszy sposób połączyli obecną kubaturę i otoczenie z nowoczesnym wyglądem. – Projekt szanuje to, że planetarium jest ikoną architektury, ale jednocześnie wprowadza nową jakość – argumentował Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego. Zmiany, które zakłada koncepcja, dotyczą zarówno wnętrza, jak i terenu dookoła planetarium. To m. in. połączenie pl. Mikołaja Kopernika z zupełnie nowym placem i przebudowa wejścia. Przeszklenia mają „zapraszać” do wnętrza, w którym odświeżony ma zostać hol i dziedziniec budynku. Natomiast zupełnie nowym elementem będzie wieża widokowa. – Sąd konkursowy nie był jakimś wielkim zwolennikiem wieży. Nie wszystkie projekty ją realizowały. Natomiast została ona zlokalizowana w sposób optymalny. Ale to nie była główna rzecz, która zadecydowała o wyborze – mówił Piotr Buśko, przewodniczący jury.

Wizualizacja Planetarium Slaskiego

Teraz koncepcja musi zostać przekształcona w projekt. To sam początek drogi . – Nie obiecam kiedy nastąpi wbicie pierwszej łopaty, ale na pewno nie będzie to dekada. Nastąpi to znacznie szybciej – mówi Henryk Miecik i dodaje, że województwo będzie się starało o uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Cała inwestycja ma kosztować około 80 mln zł.
Zwycięska pracownia dostała w nagrodę 15 tys zł i zaproszenie do udziału w negocjacjach w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na sporządzenie projektu przebudowy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*