Reklama

Co podrożeje w Katowicach w 2022 roku? Utrzymanie domu będzie znacznie bardziej kosztowne

Grzegorz Żądło
Jak co roku, styczeń przynosi wiele podwyżek. Jednak tym razem będą one wyjątkowo dotkliwe. Co więcej, o ile np. wyższa akcyza na alkohol czy papierosy może nas zupełnie nie dotyczyć, tak już podwyżka cen gazu, prądu czy stawek podatku od nieruchomości dotknie praktycznie wszystkich. Jeśli do tego dorzucimy wyższą cenę wody, rok 2022 zapowiada się na bardzo drogi.

Woda

Być może nie wszyscy zwrócili uwagę, że podwyżka cen wody i odprowadzania ścieków, wprowadzona przez Katowickie Wodociągi 27 października 2021 roku, była pierwszą z trzech już zaplanowanych. Przypomnijmy, do niedawna za 1 m sześć wody i odprowadzonych ścieków mieszkańcy Katowic płacili 14,11 zł (woda 5,82 i ścieki 8,29). W nowej taryfie woda kosztuje 6,31 zł/m sześć, a ścieki 9,12 zł. Łącznie daje to 15,43 zł/m sześć. W tym roku cena wzrośnie do 15,46 zł, a w 2023 do 15,52 zł/m sześć.

Podatek od nieruchomości

Katowice podnoszą stawki podatku od nieruchomości właściwie co roku. Miasto nie musi tego robić, ale robi, bo oznacza to większe wpływy do budżetu. To jedna z tych opłat, która jest niezależna od władz centralnych. Właściwy minister ustala jedynie maksymalne stawki, jakie może zastosować  samorząd.

Podatek od nieruchomości w Katowicach wzrasta  w 2022 roku o kilka procent.

Podstawowe stawki wyglądają następująco:

– podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1 m2 powierzchni wzrasta z 0,96 zł do 1,03

– od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m2 powierzchni rośnie z 0,47 zł do 0,51

Podatek od nieruchomości od budynków lub ich części:

– mieszkalnych od 1 m2 powierzchni użytkowej wzrasta z 0,80 zł do 0,87

– związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej od 1 m2 powierzchni użytkowej rośnie z 24,84 zł do 25,74 zł.

Gaz

W 2022 roku wyższe ceny gazu odczują przede wszystkim osoby, które ogrzewają dom tym paliwem. Pod koniec roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla PGNiG.

W nowej taryfie PGNiG Obrót Detaliczny ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw.” – czytamy w komunikacie URE.

Prezes URE zatwierdził także taryfę dla usług dystrybucji gazu ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa na 2022 r. Wzrost opłat dystrybucyjnych wyniesie średnio 3,6 proc.

URE wyliczył o ile średnio wzrosną rachunki za gaz w gospodarstwach domowych w 2022 roku.

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków (czyli korzystającego tylko z kuchenki gazowej), rachunek wzrośnie o 41 proc., czyli o ok. 9 zł miesięcznie netto. Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast tym, którzy zużywają najwięcej gazu, bo ogrzewają nim dom (grupa taryfowa W-3.6), miesięczny rachunek wzrośnie o ok. 174 zł netto miesięcznie (wzrost o 58 proc.). Warto podkreślić, że to kwoty netto, czyli bez podatku VAT. Ten wynosi na gaz 23%, ale w pierwszym kwartale 2022 roku ma zostać obniżony do 5% i właśnie tyle trzeba sobie doliczyć do kwoty netto. Jeśli ulga vatowska nie zostanie przedłużona na kolejne miesiące, wówczas rachunki za gaz będą jeszcze wyższe, bo ponownie zostaną obciążone 23% podatkiem.

Prąd

Na znacznie wyższe koszty utrzymania domu w 2022 roku wpływ będzie też miała podwyżka cen prądu. Jak podaje URE, średnio od nowego roku rachunki wzrosną o 21 zł netto miesięcznie. To efekt zatwierdzenia przez prezesa URE taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu ( PGE, Tauron, Enea i Energa) oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych.

Jak podaje URE, stawki nowych taryf dystrybutorów energii wzrosną średnio (dla wszystkich grup odbiorców) o 8 proc.

W wyniku zatwierdzenia nowych taryf na obrót (sprzedaż) energią elektryczną, odbiorcy w grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej (37 proc.). Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9 proc. Część dystrybucyjna rachunku w grupie G11 może wzrosnąć od 3,70 zł do 4,50 zł netto miesięcznie.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie.

Szacunkowe kwoty na rachunkach URE obliczył dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla grup G11 i G12 – dla średniego zużycia w kraju w 2020 r. W przybliżeniu zestawienie odpowiada rocznemu zużyciu energii w tych grupach przez przeciętną 3-osobową rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym (G11 – 1,8 MWh rocznie; G12 – 3,28 MWh rocznie).

Opłaty za parkowanie w Katowicach

W 2022 roku w końcu ma zostać znacząco rozszerzona Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach. Obejmie całe centrum oraz część os. Paderewskiego, Bogucic i Koszutki. Jednocześnie zostanie wprowadzona śródmiejska SPP, w której można zastosować znacznie wyższe stawki za postój. Te nie zostały jeszcze ustalone, ale jeśli prezydent i radni będą kierować się wynikami konsultacji społecznych, wówczas godzina postoju w śródmiejskiej strefie wyniesie 5 zł za pierwszą godzinę, 6 zł za drugą, 7 za trzecią i 5 za czwartą i kolejną. Z kolei w SPP stawki najpewniej wyniosą 3,60 (1h) zł/h, 4 zł (druga godzina), 4,80 zł (trzecia godzina) i 3,60 zł (czwarta i kolejna). Najwcześniej wprowadzenia nowych zasad parkowania można się spodziewać w połowie 2022 roku.

Znacznie szybciej, bo już w lutym 2022 mogą zostać wprowadzone opłaty za parkingach w strefie kultury, które obecnie są bezpłatne. Godzina postoju będzie tam kosztować 10 zł. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca zapłacą 5 zł/h.

To najważniejsze podwyżki, z którymi trzeba się będzie zmierzyć w rozpoczętym właśnie roku. Nie tylko mieszkańcom Katowic życzymy, żeby równie szybko rosły ich płace.


Tagi:

Komentarze

 1. Marta 3 stycznia, 2022 at 9:47 am - Reply

  Nowy „cennik” kar nakładanych przez ZTM finansowanego z UM Katowice dla PKM spółki miasta Katowice

  Pozwole sobie przytoczyć tylko niektore: ■ nieprowadzenie sprzedaży biletów – 800zl ■sprzedaż biletów podczas kierowania pojazdem –

  800zl

  ☐ umieszczenie informacji i stosowanie zasady sprzedaży biletów „za odliczona gotowka” – 800zl

  ■ sprzedaż na poczet łączenia nominałów biletów w jeden normalny bilet, np dwa bilety ulgowe jako jeden

  bilet normalny – 800zl ■ przewóz osób postronnych w kabinie kierującego pojazdem, w tym pracowników Wykonawcy oraz prowadzenie rozmów przez kierowce z pasażerami –

  800zl

  ■spozywanie alkoholu, posiłków, palenie tytoniu lub innych substancji, oraz e-papierosow, korzystania z telefonu poza sytuacjami związanymi z wykorzystaniem czynności służbowych, korzystania z urządzeń audio, w tym z wykorzystaniem sluchawek, korzystania z urządzeń audio w sposób zakłócający komfort podróżowania podróżnym (np zbyt głośno) podczas jazdy pojazdem, oraz palenie tytoniu lub innych substancji oraz e-papierosow na postoju – 800zl ☐ brak ubioru służbowego – 200zl

Dodaj komentarz

*
*