Reklama

Ciężarówki niszczą osiedlową drogę

Łukasz Kądziołka
Jest głośno i wszystko się trzęsie. Przynajmniej tak twierdzą niektórzy z mieszkańców ulicy. Zaproponowali też rozwiązanie, które prawdopodobnie wkrótce uda się wprowadzić w życie. Pytanie tylko czy to rozwiąże problem.

Mówił o popękanych ścianach i strasznym hałasie. Właściciel jednego z budynków przy ul. Modelarskiej z problemem zwrócił się bezpośrednio do prezydenta. Było to pod koniec października podczas spotkania Marcina Krupy z mieszkańcami dzielnic Wełnowiec i Józefowiec.

Skarga dotyczyła dostaw do dużych zakładów przemysłowych, które znajdują się w pobliżu budynków mieszkalnych. Lokatorzy narzekali na to, że ich ulica jest drogą dojazdową dla samochodów ciężarowych. Chodzi głównie o dwie spółki: Fasing S. A. i Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o. Ich siedziby znajdują się przy ul. Modelarskiej, a dokładniej pod numerami 11 i 12. Co prawda transport odbywa się nocą, ale to nie polepsza sprawy. Modelarska to dość wąska ulica o niskiej zabudowie. Podobno w mieszkaniach wszystko się trzęsie, a samochody bardzo hałasują. Cierpi na tym również nawierzchnia ulicy.

ul-modelarska-3
Od czasu spotkania sytuacja nie uległa zmianie. Ale niewykluczone, że wkrótce coś się zmieni. „Informujemy, że skierowane zostało pismo do ww. podmiotu z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie możliwości wykonania dojazdu do firmy bezpośrednio z Alei Korfantego” – to fragment odpowiedzi, którą otrzymali już jakiś czas temu mieszkańcy od wydziału transportu Urzędu Miasta. Tym podmiotem jest Fasing. Pomysł stworzenia nowej drogi dojazdowej zaproponował jeden z mieszkańców jeszcze w trakcie spotkania. Jest szansa, że strony dojdą do porozumienia i propozycja zostanie zrealizowana. W przyszłym tygodniu przedstawiciele miasta mają spotkać się z przedstawicielami spółki. Nieco gorzej sprawa ma się w przypadku Bombardiera. Nie ma bowiem alternatywnej drogi dojazdowej do jego budynku. Zresztą stanowisko firmy nie pozostawia złudzeń. – Transport, jeśli jest, to tylko incydentalny. Odbywa się rzadko i w żaden sposób nie jest uciążliwy dla mieszkańców – mówi Jakub Mikołajczak, szef działu prawnego spółki Bombardier.

ul-modelarska-1

Wygląda na to, że ciężkie pojazdy nadal będą dojeżdżały do siedziby firmy przy ul. Modelarskiej 12. – W przypadku tej firmy pole działania mamy ograniczone – mówi Dariusz Czapla z biura prasowego UM. Jego zdaniem, próby wprowadzenia ograniczeń dla pojazdów o większej masie mogłoby się spotkać ze skargą z powodu ograniczenia działalności spółki.

Wygląda więc na to, problem samochodów ciężarowych na ul. Modelarskiej zniknie, ale tylko po jednej stronie ulicy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*