Reklama

Było sobie kino w Kostuchnie. Teraz otworzy się na nowo

Ł. K.
Dawniej kino Panorama było całkiem popularne. Później technologia się zmieniła i trzeba je było zamknąć. Teraz trwa remont, a wkrótce nowa sala zostanie otwarta. Trwa reaktywacja kina w Kostuchnie.

Niewiele osób pamięta jeszcze seanse w kinie Panorama. To miejsce było popularne w latach 70. i dość prężnie działało w kolejnej dekadzie. Dawniej można tu było zobaczyć produkcje z bloku krajów państw socjalistycznych, w tym m.in. z Jugosławii. Przełom nadszedł wraz ze zmianą technologii. –Było to kino przy domu kultury zakładowym, górniczym. Seanse były zorganizowane dla górników, dla mieszkańców. W latach 90., gdy powstał dom kultury, kino funkcjonowało już sporadycznie. Mieliśmy stary sprzęt. To były projektory na taśmę celuloidową. Frekwencja spadała – mówi Jan Marszałek, wicedyrektor MDK “Południe”. Sala kinowa zmieniła się w salę audiowizualną. Jednak teraz kino powróci i frekwencja ma być lepsza. Po pierwsze będzie nowszy sprzęt. Po drugie o reaktywacji kina w Miejskim Domu Kultury przy ul. Boya-Żeleńskiego 83 zadecydowali sami mieszkańcy. Rok temu na projekt do Budżetu Obywatelskiego zagłosowało 469 osób. Pomysłodawcą był katowicki radny, Aleksander Uszok. – Po rozmowach z mieszkańcami pojawił się taki pomysł, aby tę inwestycję zrealizować z budżetu obywatelskiego. Miała ogromne poparcie w dzielnicy, co pozwala nam wnioskować, że również będzie zainteresowanie samą ofertą kina. My chcemy potraktować ją w sposób alternatywny do tych największych kin funkcjonujących w strefie śródmiejskiej. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych mieszkańców, którzy z różnych względów do kina jechać nie mogą – mówi. To on będzie zajmował się kinem.

Aktualnie sala coraz bardziej przypomina kinową. Łącznie ma pomieścić 108 widzów. Będzie klimatyzacja. Nowy ekran i projektor czekają już tylko na pierwszy seans. Gdy pojawią się fotele, odbędzie się próbny pokaz. Najwcześniej kino zostanie otwarte w październiku. W planach jest stworzenie klubu filmowego oraz pokazy dla dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół. Poza tym w trakcie seansów będą się odbywały zajęcia. Dzięki temu rodzice będą mogli korzystać z kina, a dziećmi zajmą się opiekunowie. Kino w Kostuchnie będzie miało niższe ceny niż te w dużych multipleksach. Prawdopodobnie bilet ulgowy będzie kosztował 10 zł, a normalny – 12 zł. Na razie nie wiadomo jak będzie się nazywało kino. Najprawdopodobniej zostanie ogłoszony konkurs na nazwę.

Reaktywacja kina kosztuje ok. 284 tys. zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*