Reklama

Burzliwa dyskusja radnych na temat pieniędzy dla GKS Katowice

Marcin Janicki, prezes GKS-Katowice podczas sesji rady miasta.

Grzegorz Żądło
Podczas dzisiejszej sesji radni przegłosowali zmiany w budżecie na 2019 rok. Najważniejszą z nich jest przekazanie z budżetu miasta prawie 10 mln zł dla GKS Katowice. Kilka dni temu klub dostał też prawie 15 mln zł dotacji z budżetu.

W uchwale o zmianach w budżecie znalazła się pozycja 9,8 mln zł na podwyższenie kapitału zakładowego spółki GKS GieKSa Katowice S.A. W uzasadnieniu można przeczytać, że pieniądze przekazywane są “w związku z procesem konsolidacji w Grupie Kapitałowej GKS GieKSa S.A. i rozwojem struktur organizacyjnych celem zapewnienia stabilności finansowej spółki.”

Podczas sesji radny Patryk Białas (PO) pytał jaki jest cel podwyższenia kapitału, na czym polega proces konsolidacji i na czym polega zapewnienie stabilności finansowej spółki.

Wiceprezydent Bogumił Sobula stwierdził, że radny pytał o to samo na komisji budżetu i w trybie pilnym została dla niego przygotowana odpowiedź. – Jak rozumiem, chodzi o to, żeby w bardziej spektakularny sposób dyskutować na sesji – dodał i zapowiedział, że szczegółowych informacji może udzielić Marcin Janicki, prezes GKS-u.

PRZECZYTAJ TEŻ: GKS Katowice dostanie z budżetu miasta prawie 25 mln zł

Zanim Janicki wszedł na mównicę. radny Jarosław Makowski (PO) dopytywał skąd wzięła się kwota 9,8 mln zł. – Dlaczego nie 20, nie 30 mln zł?

Prezes GKS-u poinformował, że miasto ma już 81% udziałów spółki, a klub utrzymuje się z trzech źródeł. To dotacja z miasta (w tym roku 14,7 mln zł), podwyższenie kapitału spółki (9,8 mln zł) i środki komercyjne. Odnośnie kwoty 9,8 mln zł, prezes wyjaśniał, że w około 55% jest ona powiązana  z kosztami bieżącymi, w około 30% związana z procesem konsolidacji ze spółką hokejową, a 12% to wsparcie fundacji Sportowe Katowice.

Radni opozycji chcieli zadawać kolejne pytania, ale Tomasz Szpyrka (Forum Samorządowe) złożył wniosek o zakończenie dyskusji. Wniosek przegłosowali radni Forum i PiS, co wywołało wściekłość opozycji. Przewodniczący rady Maciej Biskupski ogłosił kilkuminutową przerwę. Po powrocie na salę wznowił dyskusję, mimo jej formalnego zakończenia chwilę wcześniej.

Radny Łukasz Borkowski (PO) powiedział, że radni mają zbyt mało informacji, żeby rzetelnie zająć się wnioskiem o zmianach w budżecie. – Pojawia się bardzo duże poczucie niedosytu. Z tego wystąpienia (prezesa GKS-u – przyp red.) nie dowiedzieliśmy się w jaki sposób te pieniądze mają zostać spożytkowane. A chodzi tu o kwotę niemałą, budzącą wiele wątpliwości. Wyborcy się do nas zgłaszają i pytają, a ja nie jestem w stanie wyjaśnić wątpliwości. Chcielibyśmy być traktowani poważnie.

Wiceprezydent Waldemar Bojarun stwierdził, że “kwota jest duża, budzi niepokój, ale trudno tu wyjaśniać po raz kolejny na co zostanie przeznaczona.”

Radna Barbara Wnęk (PO) dopytywała czy pieniądze z miasta w jakikolwiek sposób są uzależnione od wyników i efektywności gry piłkarzy GKS-u oraz na czym będzie polegała zmiana struktury organizacyjnej spółki.

Wiceprezydent Bojarun odpowiedział, że “piłkarzom brakowało trochę szczęścia“. – Patrzymy na wielosekcyjną Gieksę. Sukcesów nam nie brakuje. Trzecie miejsce w hokeju na lodzie, kolejne awanse siatkarskiego GKS-u, drużyna szachowa kolejny raz zdobyła mistrzostwo Polski. Liczba członków zarządu raczej się zmniejszy niż zwiększy.

Ostatecznie w głosowaniu 16 radnych Forum Samorządowego i PiS poparło zmiany w budżecie miasta i przekazanie GKS-owi 9,8 mln zł, a 11 radnych opozycji wstrzymało się od głosu.


Tagi:

Komentarze

 1. Greta 25 stycznia, 2019 at 10:15 am - Reply

  niepoważnym jest że, 11 radnych opozycji wstrzymało się od głosu -skoro tak byli przeciwni i robili burzę na sesji, to powinni zagłosować przeciw. Jak zwykle najważniejsza dla nich jest “ciepła woda w kranie”.

 2. Adam 25 stycznia, 2019 at 9:13 am - Reply

  Skoro nawet Wiceprezydent Bojarun stwierdza, że pozostałe sekcje GKS sobie dobrze radzą, a problemem jest tylko klub piłkarski (od wielu lat ciągle te same problemy) to najwyższy czas skończyć dokładać do tego klubu ! Jeśli zarząd nie jest w stanie znaleźć sponsora prywatnego to rozwiązanie jest proste – LIKWIDACJA klubu piłkarskiego GKS !

 3. Sebastian 24 stycznia, 2019 at 10:56 pm - Reply

  Skandaliczna decyzja! Zawodowy sport powinni utrzymywać sponsorzy prywatni. Poziom dyskusji pokazuje, że miastem rządzą ludzie którzy mający wiele do ukrycia. Przekazanie takich pieniędzy nie jest uzasadnione. Kto wie czy GKS nie jest klubem takim jak Wisła?

  • Łukasz 29 stycznia, 2019 at 8:03 pm Reply

   Od lat beton i formalina, ten gks to jedna wielka machina do defraudacji pieniędzy , później będzie stadion najlepiej na 20-30
   Tys ludzi , nie ważne ze na meczu ich 500 . Nikt z moich znajomych nie utożsamia się z piłka nożna ( prędzej Rozwój ) , a jeżeli już to siatkówka i następnie hokej , piłka to jedno wielkie nieporozumienie.

Dodaj komentarz

*
*