Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów w Katowicach. Kto pierwszy, ten lepszy

Redakcja
Katowice po raz kolejny finansują szczepienia przeciwko grypie dla seniorów powyżej 65. roku życia. W tym roku do dyspozycji jest 2761 szczepionek. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Szczepienie dla seniorów, którzy zgłoszą się do miejskiej akcji, jest całkowicie bezpłatne. Program adresowany jest do osób, które mają 65 lat i więcej (w 2021 roku – urodzonych  do dnia 31 grudnia 1956 roku włącznie). Zapisy do udziału w programie oraz szczepienia rozpoczną się 1 października w przychodniach wskazanych w tabeli poniżej.

Akcja szczepień przeznaczona jest wyłącznie dla mieszkańców Katowic. Zgłaszający się powinni mieć ze sobą dowód osobisty. W tym roku do dyspozycji seniorów jest 2761 szczepionek, z których 450 zabezpieczonych zostało dla placówek zamkniętych (jak np. DPS-y.).

Grypa jest ostrą, bardzo zakaźną chorobą układu oddechowego. Przebiega z gorączką, kaszlem i ogólnym osłabieniem. Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie.

Dane WHO wskazują, że na grypę choruje na świecie ok. 5-25% populacji, umiera 500 000 do 1 000 000 osób rocznie. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia.

Do najczęstszych powikłań grypy należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśni (w tym mięśnia sercowego), zapalenie spojówek, zapalenie ucha środkowego, ostra niewydolność nerek, zaostrzenie przebiegu astmy i POChP, nasilenie zmian otępiennych u osób starszych.

Oprócz szczepień finansowanych przez miasto, warto pamiętać o rządowym programie skierowanym do osób 75+. Każda taka osoba może bezpłatnie dostać w aptece szczepionkę przeciwko grypie, po uprzednim uzyskaniu recepty u swojego lekarza rodzinnego.


Tagi:

Komentarze

  1. Janek 20 września, 2021 at 7:22 pm - Reply

    Myślałem, że grypa w zeszłym roku umarła na Covid-19. Ciekawe jak to teraz rozróżnią. Miejmy nadzieję, że minister Niedzielski dokładnie wie ile ludzi zachoruje i wdroży odpowiednie procedury bo strach z domu wychodzić.

Dodaj komentarz

*
*