Reklama

Będzie zmiana komunistycznych nazw ulic, ale Ziętek zostaje

Ł. K.
Zmienią się nazwy sześciu ulic w Katowicach. W trakcie konsultacji społecznych mieszkańcy zgłosili swoje uwagi i teraz urzędnicy będą musieli podjąć ostateczną decyzję. Zgodnie z tzw. ustawyą dekomunizacyjną pomnik Jerzego Ziętka i rondo nazwane jego imieniem również powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Prezydent Marcin Krupa nie zgadza się na te zmiany.

Trwa realizacja tzw. ustawy dekomunizacyjnej w Katowicach. Wiadomo już jak przebiegły wrześniowe konsultacje społeczne. Mieszkańcy ulic, których nazwy muszą zostać zmienione, mogli zgłaszać swoje uwagi. W Katowicach dotyczy to sześciu ulic położonych w kilku dzielnicach miasta. Urzędnicy zaproponowali nowe nazwy ulic: w Piotrowicach-Ochojcu (z ul. Szenwalda na ul. Bolesława Prusa i z ul. Włodzimierza Stahla na ul. Liliową), w Załęskiej Hałdzie (z ul. Brunona Jasieńskiego na ul. Czesława Miłosza), w Brynowie Części Wschodniej – os. Zgrzebnioka (z ul. Leona Kruczkowskiego na ul. Zbigniewa Herberta), w Dąbrówce Małej (z ul. 9 Maja na ul. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”), w Murckach (z ul. Oskara Langego na ul. Gwarecką). Nie wszystkie zaproponowane przez urzędników nazwy spodobały się katowiczanom. Tak samo jak konieczność wymiany dokumentów. Chociaż dowód osobisty, prawo jazdy i dowody rejestracyjne będą wymieniane bezpłatnie. Łącznie wysłano ponad 400 formularzy konsultacyjnych, a do urzędu wpłynęły 84 uwagi. Zamiast ul. Czesława Miłosza mieszkańcy woleliby ul. Edwarda Poloczka. Radni z Murcek zaproponowali też kilka swoich nazw dla ul. Oskara Langego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dyrektor IPN: Jerzy Ziętek nie zasługuje na stawianie mu pomników i nazywanie ulic jego imieniem [WYWIAD]

Na liście IPN, już po ogłoszeniu konsultacji, znalazły się też dwa kolejne nazwiska. Chodzi o usunięcie z przestrzeni miejskiej Jerzego Ziętka i Wilhelma Szewczyka. W przypadku placu przed Galerią Katowicką na razie do urzędu nie wpłynęło żadne pismo z nakazem zmiany nazwy, a odnośnie „Jorga” miasto nie zgadza się na zmiany. – Moje stanowisko dotyczące nazewnictwa Ronda im. Jerzego Ziętka oraz lokalizacji pomnika Jerzego Ziętka w Katowicach pozostaje niezmienne. Nie zgadzam się ani na zmianę nazwy ronda im. J. Ziętka, ani na likwidację, bądź przeniesienie pomnika J. Ziętka z Parku Powstańców Śląskich w Katowicach – mówi prezydent Marcin Krupa i dodaje, że choć Jerzy Ziętek działał we władzach PRL, to ma duże zasługi dla regionu.

Po konsultacjach miasto zajmie się uwagami mieszkańców, które trafią do zespołu nazewnictwa ulic i placów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co zrobić z Jerzym Ziętkiem? [KOMENTARZ]

 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*