Reklama

Będzie rządowe dofinansowanie do kolejowych inwestycji w Katowicach. Skorzystają m.in. mieszkańcy Ligoty, Murcek czy Ochojca

Grzegorz Żądło
Rząd ogłosił dzisiaj które projekty dostaną dofinansowanie z programu Kolej+, który ma zwiększyć możliwości podróżowania po kraju pociągami. Na pieniądze mocno liczyła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Katowice. Ostatecznie GZM dostanie dofinansowanie na 6 projektów, z których kilka jest bezpośrednio związane z Katowicami.

Metropolia wspólnie z gminami wnioskowali o dofinansowanie 13 projektów, które przeszły do drugiego etapu. 6 z nich to projekty liniowe, czyli budowa nowych lub modernizacja istniejących torów), a 7 punktowych (budowa nowych lub modernizacja przystanków kolejowych). Wszystkie liniowe projekty uzyskały rządowe wsparcie, a wszystkie punktowe odpadły. – Spodziewaliśmy się, że tak będzie, ale najważniejsze jest dla nas to, że powstaną nowe tory, a istniejące zostaną zmodernizowane, co zwiększy możliwości podróżowania koleją po metropolii i nie tylko – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM.

Dla Katowic kluczowe są szczególnie dwa projekty. Pierwszy dotyczy linii kolejowej nr 142. To szlak przebiegający przez Ochojec, Murcki i Kostuchnę. Linia została zmodernizowana za ok. 50 mln złotych w 2019 roku. Wymieniono wtedy 14 km torów i 15 km sieci trakcyjnej na odcinku Katowice Ligota-Tychy. Chodziło o przywrócenie ruchu towarowego. Udział w programie „Kolej Plus” ma sprawić, żeby wróciły tu również pociągi pasażerskie, które kursowały tędy jeszcze w latach 90. Przystanki w dzielnicach zostały później wyburzone. Teraz trzeba je będzie odtworzyć.

Plan przewiduje przystosowanie nowego toru do kursowania pociągów pasażerskich, choć pierwotnie planowano budowę drugiego toru. Skończy się jednak najprawdopodobniej na mijankach, nowych przystankach i przebudowie skrzyżowań.

Drugi ważny projekt to budowa drugiego toru na linii kolejowej nr 140 na odcinku Katowice Ligota-Orzesze Jaśkowice. Po pierwsze, pozwoli to na zwiększenie przepustowości na tej linii, a ponadto, skomunikuje z Katowicami jeszcze większą grupę mieszkańców Mikołowa, bo w tym mieście mają powstać dodatkowe przystanki.

Biorąc pod uwagę, że również w ramach programu Kolej+ ma powstać nowa linia z Orzesza do Jastrzębia-Zdroju, powstałoby połączenie kolejowe Katowice-Jastrzębie, a to drugie miasto w końcu zyskałoby dostęp do kolei.

Z Katowicami ma też związek kolejny dofinansowany projekt, czyli przygotowanie alternatywnego połączenia kolejowego Gliwice-Ruda Kochłowice-Katowice, poprzez modernizację linii 141 na odcinku Gliwice-Ruda Kochłowice, linii 164 odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki oraz linii 651 Hajduki – Gottwald.

Odbudowana ma też zostać linia nr 198 Pyskowice-Pyskowice Miasto, co pozwoli przywrócić połączenie Katowice-Gliwice-Pyskowice Miasto.

Pozostałe metropolitalne projekty, które uzyskały rządowe dofinansowanie, to prace na linii kolejowej nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom, w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych przystanków osobowych Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska oraz rewitalizacja linii kolejowej nr 162 na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Huta Katowice do stacji Dąbrowa Górnicza, wraz z odbudową przystanku osobowego D.G. Tworzeń i rozbudową przystanku D.G. Gołonóg.

Łączny koszt realizacji wszystkich wymienionych projektów szacowany jest na ok. 1,65 mld zł. Dotacja z budżetu państwa pokryje, w zależności od zadania, do 75 do 85 procent. Wkład własny metropolii do ponad 305 mln zł.

Jakie będą dalsze kroki? – W najbliższym czasie podpiszemy porozumienie z PKP PLK, bo to ta państwowa spółka będzie realizować wszystkie projekty. Z tego co wiem, ma się to odbyć w formuje „zaprojektuj i wybuduj” – mówi Grzegorz Kwitek.

Metropolia ma już wstępne Studia Planistyczno-Prognostyczne, czyli dokument, który odpowiada studium wykonalności. Na tej podstawie będzie można przygotować przetargi na projekty i wykonanie.

Wszystkie inwestycje z programu Kolej+ mają zostać zrealizowane do końca 2028 roku.

Jak poinformowali dzisiaj przedstawiciele rządu, dofinansowanie z budżetu państwa w programie Kolej+ zostanie zwiększone z około 5,6 mld zł do ponad 11 mld, co pozwoli na realizację dwukrotnie większej liczby zgłoszonych projektów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*