Reklama

Będzie loteria dla osób szczepiących się. Do wygrania samochody i miliony złotych

Grzegorz Żądło
Rząd planuje zorganizowanie loterii z cennymi nagrodami, które będą mogły wygrać osoby szczepiące się przeciw COVID-19. W finale do wygrania będzie samochód hybrydowy i dwa razy po milinie złotych. Ma to zachęcić do szczepień tych, którzy jeszcze się wahają.

We wtorek minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień, poinformował o nowych pomysłach rządu na zwiększenie liczby zaszczepionych Polaków.

Jednym z nich jest loteria, która ma ruszyć 1 lipca. Szansę na nagrody mają mieć wszyscy zaszczepieni, również ci, którzy podanie dwóch dawek mają już za sobą.

Jak powiedział Dworczyk, co dwutysięczna zaszczepiona osoba będzie mogła liczyć na gwarantowane 500 zł. Co tydzień losowana będzie nagroda w wysokości 50 tys. zł oraz nagrody rzeczowe, jak elektryczne hulajnogi, vouchery na paliwo i ubezpieczenie. Co miesiąc do wygrania będzie dwa razy po 100 tys. zł i samochód hybrydowy. W finale do zdobycia będzie ponownie samochód oraz dwie nagrody po 1 mln zł. – Wierzymy, że taka loteria pozytywnie wpłynie na zainteresowanie szczepieniami – mówił Dworczyk.

Wszystkie szczegóły loterii mają być znane za dwa tygodnie. Jej organizacją zajmie się Totalizator Sportowy.

Rząd proponuje też pewnego rodzaju rywalizację samorządom. Gmina, w której odsetek zaszczepionych mieszkańców będzie najwyższy, otrzyma 2 mln zł na dowolny cel. Po milionie zł dostaną „najlepsze” gminy w każdym z byłych 49 województw. Z kolei na 100 tys. zł będzie mogło liczyć 500 gmin, które jako pierwsze osiągną wskaźnik zaszczepienia  na poziomie co najmniej 70%.

Żeby zwiększyć liczę szczepiących się osób, rząd po raz kolejny zamierza zaangażować samorządy. Chodzi o bezpośredni kontakt z osobami powyżej 70. roku życia. W najbliższych dniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne, które będą zobowiązywać gminy do nawiązanie kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami powyżej 70. roku życia. – Taka osoba będzie pytana czy już się zaszczepiła. Jeśli nie, będzie jej proponowane szczepienie przez zespół wyjazdowy. Takie zespoły będą oparte w dużej mierze na strażakach z OSP i PSP – tłumaczy szef kancelarii premiera.

Zespoły wyjazdowe mają organizować samorządy, które na ten cel dostaną od 10 do 40 tys. zł.

Kolejna nowość to mobilne punkty szczepień, które od 15 czerwca mają stawać przy okazji większych imprez masowych.

Rząd zapowiedział także, że od 1 lipca drugą dawkę szczepionki będzie można dostać w dowolnym punkcie.

Do wtorku 25 maja w całej Polsce wykonanych zostało 18,3 mln szczepień. 13 mln osób dostało pierwszą dawkę lub jednodawkowy preparat firmy Johnso&Johnson.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*