Reklama

Będzie ekspertyza granitowych płyt w Katowicach

Grzegorz Żądło
Władze Katowic chcą poznać przyczynę uszkodzeń granitowych płyt, którymi od kilku lat wykładane są posadzki i chodniki w centrum miasta. Problem jest poważny, bo niemal przy każdej nowej inwestycji płyty są popękane lub uszczerbione. Nie wytrzymują też spoiny, które się wykruszają.

Ekspertyzę mają przygotować wydział inwestycji i Miejski Zarząd Ulic i Mostów. – W perspektywie mamy m.in. przebudowę placu Dworcowego i trzeba w końcu znaleźć odpowiedź na pytanie jakiego materiału użyć, jak go przygotować i jak eksploatować, żeby nie tylko ładnie wyglądał, ale też nie ulegał uszkodzeniom – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

W ostatnich kilku latach w Katowicach płyty granitowe to podstawowy materiał, który zdominował powierzchnie placów, chodników i deptaków w ścisłym centrum. Niestety, przy każdej inwestycji, płyty jeszcze przed oddaniem od użytku były uszkodzone. Zaczęło się od ul. Mariackiej. Potem były m.in. ulice: Mielęckiego, Stanisława, 3 Maja, Młyńska, Plac Kwiatowy i Rynek. Wszędzie płyty są pokruszone lub popękane. Wypadają też łączące je spoiny.

Jak tłumaczy Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji UM Katowice, ekspertyza nie będzie polegała na badaniu użytych materiałów. – Chodzi bardziej o sprawdzenie w jaki sposób je ciąć i układać – mówi Kochański.

Wiceprezydent Sobula dodaje, że trzeba też będzie sprawdzić czy np. płyt nie niszczą urządzenia do czyszczenia miasta. – Szczotki pracują na dużych obrotach. To też może być przyczyną wypadania spoin.


Tagi:

Komentarze

 1. Bartek 28 czerwca, 2016 at 8:11 am - Reply

  Czyli miasto przyznało, że jednak jest problem z tymi płytami. Szkoda tylko, że dopiero w chwili gdy całe centrum jest wyłożone tym badziewiem.

  Co do wypadania spoin to nie ma się co dziwić jak panowie wykonawcy zmiatali tam śmiecie a potem zalewali betonem o konsystencji wody. Mieli tez bardzo profesjonalne narzędzia w postaci butelek pet.

 2. Ormi 27 czerwca, 2016 at 5:40 pm - Reply

  Po przeczytaniu artykułu mam dziwne przekonanie, że powinien nosić tytuł : NEVER ENDING STORY.
  Na pewno górne krawędzie układanych płyt powinny były być fazowane albo zaokrąglane, ale to nie wszystko.
  Zresztą Katowicom przydałoby się też trochę skromności i używanie w większym stopniu płyt sztucznych betonowych, chętnie z płukanym żwirem na wierzchu.

 3. mirekk 27 czerwca, 2016 at 1:55 pm - Reply

  Nie trzeba żadnej ekspertyzy – wystarczy myć regularnie (i tak, wiem że chodzi o ich kruszenie się) 😛

Dodaj komentarz

*
*