Reklama

Będzie drożej w katowickich żłobkach, ale nie dla wszystkich

Redakcja
W Katowicach wzrosną opłaty za żłobek. Miasto zapowiada duże zmiany dla rodziców. Za pobyt dziecka zapłacą oni więcej, ale nie będzie to dotyczyło rodzin w gorszej sytuacji finansowej.

Katowice szykują się do zmian w żłobkach. Opłata za pobyt dziecka w miejskich placówkach jest stała od 2011 roku i wynosi 150 zł. Teraz ma to ulec zmianie, bo kwota zostanie uzależniona od dochodów. Jak informuje urząd, koszty prowadzenia żłobków w tym samym czasie wzrosły zdecydowanie. Składają się na to m.in. koszty energii i wynagrodzeń. Średni miesięczny koszt jednego miejsca w miejskich placówkach wzrósł o 531 zł, gdy porówna się koszty z 2019 roku do tych sprzed 10 lat.

Dlatego miasto zdecydowało się na podwyżkę uzależnioną od sytuacji finansowej rodziny. Wysokość opłat wyniesie:

  •  dla rodzin z dochodami do 1100 zł netto na osobę – 150 zł,
  • dla rodzin z dochodami na jednego członka rodziny do 2300 zł netto – 250 zł,
  • dla rodzin z dochodami na jednego członka rodziny powyżej 2300 zł netto – 400 zł.

Do tej pory rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogły otrzymać wsparcie finansowe w postaci sfinansowania lub dofinansowania do opłaty stałej, ale tylko w przypadku dzieci korzystających ze żłobków miejskich. Uchwała ma umożliwić też dopłaty dla rodziców, których dzieci uczęszczają do prywatnych placówek. W przypadku żłobków miejskich i dochodu na osobę do 1 056 zł dopłata może pokryć cały koszt. Natomiast w żłobkach niepublicznych dopłata będzie uzależniona od dochodu i wyniesie maksymalnie 500 zł (przy dochodach do 580,80 zł na osobę) lub maksymalnie 400 zł (przy dochodach od 580,81 zł do 1056,00 zł). Nadal będzie obowiązywało dofinansowanie w wysokości 600 zł dla żłobków niepublicznych, które te placówki otrzymują za każde dziecko z Katowic.

Projekt uchwały został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej. Na razie trwają konsultacje, które mają potrwać do 2 marca. Treść uchwały jest dostępna TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*