Reklama

Będą zmiany w rozpatrywaniu wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego

Grzegorz Żądło
W najbliższym czasie radni przyjmą zmiany w uchwale, na podstawie której urząd miasta przyznaje mieszkańcom dotacje na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła. Ma być szybciej i sprawniej.

Wprawdzie dotacje do wymiany pieców węglowych w Katowicach są najwyższe w Polsce, a na dodatek od kilku lat nie ma limitu wydatków na ten cel, to mieszkańcy skarżą się na długi czas rozpatrywania wniosków. Obecnie jest bowiem tak, że wnioski zbierane są przez cały rok kalendarzowy, a umowy podpisywane są dopiero w kolejnym roku. Również wypłata pieniędzy może nastąpić dopiero w następnym roku po złożeniu wniosku. To sprawia, że niektórzy muszą czekać na pieniądze nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli złożą wniosek np. w styczniu lub lutym, to zostanie on rozpatrzony najwcześniej na początku kolejnego roku.

Teraz ma się to zmienić. W projekcie uchwały „w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz kryteriów wyboru inwestycji do finansowania” znalazł się zapis mówiący o tym, że wnioski będą rozpatrywane w trybie ciągłym, czyli na bieżąco. Teoretycznie więc, dotacje powinny być przyznawane znacznie szybciej niż do tej pory. Teoretycznie. – Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie podać czasu rozpatrzenia wniosku (od momentu złożenia do podpisania umowy). Niemniej jednak założenie jest takie, że po złożeniu przez wnioskodawcę kompletnego wniosku, umowa zostanie podpisana – poinformowało nas biuro prasowe UM Katowice.

Jak mówi osoba znająca kulisy rozpatrywania wniosków, sama zmiana uchwały niewiele zmieni, jeśli do obsługi umów o dotacje nie zostaną zatrudnione dodatkowe osoby. – Już jest „górka” wniosków. Jeśli teraz zaczną napływać kolejne, które teoretycznie powinny być załatwione bezzwłocznie, to ta górka może jeszcze urosnąć. Sam kierunek zmian jest oczywiście słuszny, ale jest ryzyko, że przyspieszenie nastąpi tylko na papierze.

Nie zmieniają się podstawowe zasady przyznawania dotacji. Na wymianę pieca węglowego na piec gazowy, elektryczny, na pellet, pompę ciepła lub podpięcie do sieci ciepłowniczej dotacja wyniesie do 80% kosztów, ale nie więcej niż 10 000 zł. Najpierw trzeba podpisać umowę, potem sfinansować prace, a dopiero później urząd zwraca wydatki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*