Reklama

Basen w Katowicach otwarty. Mieszkańcy doczekali się pierwszego obiektu [GALERIA]

Redakcja
Dzisiaj otwarty został pierwszy z trzech obiecanych basenów miejskich. Sądząc po frekwencji, Basen Brynów najprawdopodobniej będzie się cieszył sporą popularnością. Atrakcje jako pierwszy przetestował prezydent Marcin Krupa.

Na ten basen mieszkańcy czekali od sześciu lat. Jego budowa była jednym ze sztandarowych punktów programu wyborczego prezydenta Marcina Krupy w 2014 roku. Trzy lata temu, 13 czerwca, rozpoczęły się prace, a dzisiaj rozwiązano uroczyście wstęgę w nowym obiekcie. Pobłogosławił go też ks. Marek Spyra, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. Prezydent liczy na to, że mieszkańcy będą zadowoleni z pierwszego basenu. – Pomysł nie wziął się z mojej głowy. Przyszedł przede wszystkim ze strony mieszkańców – mówił Marcin Krupa. Nawiązał też do skoku, który wykonał podczas otwarcia basenu prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Nie będę wskakiwał w garniturze do wody, choć to jest bardzo widowiskowe. Pamiętajmy o tym, że również korzystanie z takich obiektów jak basen wymaga pewnej naszej kultury higienicznej. Najpierw przebranie w kąpielówki, prysznic obowiązkowy i dopiero korzystanie z wody – powiedział prezydent, a następnie wskoczył do wody i wypróbował zjeżdżalnię.

Basen Brynów składa się z trzech części. W sportowej znajduje się basen pływacki o 25 metrach długości i z sześcioma torami (głębokość 180 cm). Naprzeciwko zlokalizowano basen rekreacyjny z brodzikiem o głębokości 80 cm i wydzielonymi 3 torami do nauki pływania dla najmłodszych. Dodatkowo są tu 4 masażery wodne, gejzery, ławeczka powietrzna, dwie wanny jacuzzi i grzybek wodny. Obok jest wlot z 80-metrowej zjeżdżalni. Ostatnia część obiektu to strefa saun z dwiema saunami suchymi, jedną mokrą oraz beczką z zimną wodą i grającymi muzykę prysznicami.

Po pierwszym, oficjalnym otwarciu, odbyło się drugie. Od godziny 14.00 przed basenem ustawiła się spora kolejka. – Przyszłam z córeczką, 4-letnią Małgorzatką, która najbardziej się cieszy na otwarcie tego basenu – mówi Izabela Gustowska i dodaje, że zabrakło trochę jasnej informacji ze strony miasta. – Szkoda, że wcześniej nie poinformowano o zasadach związanych z obostrzeniami. Niektórzy o otwarciu basenu dowiedzieli się przypadkowo. – Bardzo późno była informacja, że dzisiaj otworzą – mówi Kinga, mieszkanka centrum Katowic.

Część osób po chwili stania odpuszczała sobie czekanie w kolejce. Wejście, przynajmniej na razie, może trochę potrwać, bo pracownicy muszą mierzyć temperaturę. Jeśli termometr wskaże powyżej 38 stopni Celsjusza, wówczas taka osoba nie zostanie wpuszczona na basen. Każdy musi też podpisać specjalne oświadczenie, w którym potwierdza, że nie jest chory na Covid-19 i nie miał kontaktu z osobą zakażoną. Mimo wszystko frekwencja powinna dopisywać, bo miejsc na basenie nie ma aktualnie zbyt dużo. W strefie mokrej (baseny i sauny) będzie mogło jednocześnie przebywać 66 osób. Na razie w basenie sportowym mogą pływać jednocześnie po 4 osoby na tor, czyli łącznie 24 osoby. Z basenu rekreacyjnego mogą korzystać 34 osoby. W jacuzzi mogą przebywać po dwie osoby, a przy zjeżdżalni limit osób wynosi 10. Do strefy saun jednorazowo zostanie wpuszczonych 15 osób. Na razie nie będzie czynna sauna mokra i beczka z zimną wodą.

Basen Brynów jest otwarty codziennie w godzinach 6.00-22.00. Wstęp na godzinę kosztuje 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). To cena przewidziana tylko dla mieszkańców Katowice, ale na razie będzie obowiązywała wszystkich. Do momentu aż nie powstanie planowana karta mieszkańca. Prezydent Marcin Krupa zapowiada, że jej uruchomienie jest planowane jeszcze w tym roku. Posiadacze kart Fit Profit i OK System mogą korzystać z basenu już teraz na zasadach opisanych TUTAJ. Od 1 lipca honorowany będzie również Multisport.
Dojazd do basenu, oprócz samochodem, jest możliwy tramwajem. Od dzisiaj tramwaje zatrzymują się na przystanku Kościuszki Basen, zlokalizowanym przy ul. Kościuszki na wysokości basenu. Od 1 lipca ma zacząć działać stacja roweru miejskiego.

Uruchomienie drugiego katowickiego basenu miejskiego w Burowcu zaplanowano na przyszły tydzień.  Wszystkie szczegółowe informacje o nowych obiektach można znaleźć na ich stronach internetowych TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*