Reklama

Artyści z całego świata przyjadą do Katowic. Pula nagród to 180 tys. euro

Łukasz Kądziołka
Około 120 artystów z całego świata przyjedzie do Katowic, żeby wziąć udział w konkursie im. Karola Szymanowskiego. To nowe wydarzenie, które w przyszłości miałoby stać się tak prestiżowe  jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Pula nagród to 180 tys. euro.

Zbliża się pierwsza edycja nowego międzynarodowego konkursu muzycznego w Katowicach. Wydarzenie jest współorganizowane przez miasto i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas konferencji zapowiadającej Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego jego dyrektor podkreśliła jak ważną rolę odegrał kompozytor. – Gdyby on się nie ośmielił, to pewnie inaczej by się losy potoczyły. Pewnie nie przetrwałyby pewne idee przez mroczny czas II wojny światowej i okres socrealizmu. Dlaczego ludzie się tak “rzucili na nowe techniki kompozytorskie? Byli to wszystko, jeśli nie bezpośrednio, to mentalnie – potomkowie Szymanowskiego – mówi Joanna Wnuk-Nazarowa.

Uczestnicy konkursu będą dodatkowo punktowani za wykonanie utworów Szymanowskiego, ale na pewno pojawią się też inni kompozytorzy. W poniedziałek, 10 września, rozpoczną się przesłuchania. Weźmie w nich udział 120 artystów z całego świata, którzy będą konkurowali w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet smyczkowy oraz kompozycja. Na konkurs kompozytorski wpłynęło ponad 100 kompozycji. Artyści będą oceniani przez jury, złożonego z międzynarodowej sławy wykonawców i twórców (m.in. Krzysztof Penderecki, Eugeniusz Knapik, Andrzej Jasiński, Martin Roscoe, Bartłomiej Nizioł, Szymon Krzeszowiec, Jadwiga Rappé, Mitsuko Shirai, Valentin Erben i Tadeusz Gadzina). Łączna pula nagród to ok. 180 tys. euro. Finałowy koncert laureatów odbędzie się 16 września.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*