Reklama

Sprawdziliśmy jak wygląda i co oferuje nowy park Malownik w Kostuchnie

Dużo drewna, specyficzna nawierzchnia głównych alejek, miejsca do wypoczynku dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci. Tak wygląda nowy park w Kostuchnie. Został wykonany znacznie bardziej starannie niż ten na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej.

Po tym jak odwiedziliśmy park pomiędzy ulicami Bohaterów Monte Cassino, Leopolda i Wiertniczą, wybraliśmy się na "testy" kolejnego parku, po drugiej stronie miasta.

https://katowice24.info/bylismy-w-nowym-parku-na-granicy-bogucic-i-dabrowki-malej-jest-kilka-niedociagniec/

Na około 3,4 ha podmokłego terenu w rejonie ul. Wantuły, we wschodniej części Kostuchny, powstał park, w którym walory użytkowe zostały połączone z ciekawym designem. Mówiąc inaczej, projektant wymyślił, że poszczególne elementy mają nie tylko służyć ludziom, ale też odpowiednio wyglądać. A niektóre już tylko wyglądać. Tak jak trzy drewniane konstrukcje przypominające żagiel, które stoją na początku alejek prowadzących do parku albo drewniane "fale". Ten motyw powtarza się w kilku miejscach.

Reklama
 

W parku wykorzystano dużo drewna. Jest m.in. drewniany pomost oraz drewniana "czatownia", z której można obserwować np. ptaki. Tych jest tu bardzo dużo i cały czas słychać ich śpiew. Do tego drewniane urządzenia dla dzieci, leżaki, dwie konstrukcje przypominające namioty oraz ażurowe kopuły. Pod nimi znajduje się miejsce do grillowania.

Na placu zabaw są wielofunkcyjny domek wyposażony m.in. w siatkę wspinaczkową, zjeżdżalnię, drabinkę i most linowy, huśtawka bocianie gniazdo, zestaw do ćwiczeń, składający się z mostku łańcuchowego, lin do wspinaczki, rączek do podciągania czy mostku do przechodzenia liną, a także bujaki na sprężynie.

Reklama

W parku są też hamak, stojaki na rowery, wiele ławek i tablice informacyjne o ptakach, ssakach, owadach i roślinach. Wzdłuż zachodniej granicy parku biegnie ciek Malownik, który jest dopływem rzeki Mlecznej. Cały teren jest podmokły, a nad niewielkiej głębokości stawem znajduje się pomost.

Alejki zostały wykonane z nietypowego materiału. To bardzo drobne kamyczki zalane czymś w rodzaju żywicy. Nawierzchnia jest równa i dobrze się po niej chodzi.

W parku zostało zainstalowanych 21 latarni o nietypowym kształcie oraz 6 opraw podświetlających podesty.

Reklama

Przy urządzaniu tego miejsca zostało wykorzystano istniejącą zieleń, ale dosadzono też nową, w tym buki pospolite, dęby szypułkowe, dęby błotne i graby pospolite. A do tego 373 krzewy i pnącza, a także 7,5 tys. m2 traw.

Inwestycje kosztowała ponad 5,4 mln zł.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ariczko - niezalogowany 2024-05-07 19:19:06

    jaki Malownik? to Park Wantuły.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Parkingowy - niezalogowany 2024-05-02 22:15:07

    Może i w jakimś sensie nie do ruszenia, ale co z tego, jak tam brud, smród i ubóstwo? Może to być przestrogą, jak wygląda dawna "dzielnica władzy" po kilkudziesięciu latach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mieszkaniec - niezalogowany 2024-05-02 19:17:41

    Najlepszy park to Park Leśny na Brynowie. tam mieszkają dzieci i wnuki miedzy innymi tych którzy pacyfikowali Kopalnię Wujek .A oni są nie do ruszenia Krupa może ich w dupę pocałować

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości