Reklama

Jest nowy plan zagospodarowania Muchowca. Aparthotele nie powstaną

Radni uchwalili nowy plan zagospodarowania Muchowca. Nie obyło się bez burzliwej dyskusji, w której głos zabrały też mieszkanki Katowic. Opozycja zadała stronie prezydenckiej kilkadziesiąt pytań, ale gdy przyszło do głosowania, radni PO i Nowoczesnej nie wcisnęli przycisku "przeciw", a wyjęli z urządzeń karty do głosowania. Podstawową konsekwencją zmian w planie dla Muchowca jest zablokowanie możliwości budowy tzw. apartohoteli, które dwóch inwestorów chciało postawić naprzeciwko leśniczkówki i na południe od kortów tenisowych.

Czwartkowe głosowanie radnych to konsekwencja uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Muchowca w 2016 roku. Wówczas to w kilku miejscach przyjęty przez radnych plan dopuszczał funkcję turystyczną. Oznaczało to, że można na Muchowcu zbudować np. 3-kondygnacyjny hotel. Właściciele gruntów postanowili wykorzystać sytuację i wymyślili, że zbudują apartohetele. Dla nich to wygodne wyjście, bo w polskim prawie nadal nie ma definicji takiego budynku. Niewątpliwie jednak, można go podciągnąć pod usługi turystyczne. Problem w tym, że te aparthotele miały być zwykłą mieszkaniówką. Sprawa wyszła na jaw, kiedy przed jesiennymi wyborami samorządowymi w 2018 roku w internecie została opublikowana tzw. decyzja środowiskowa dla jednej z planowanych inwestycji. Wydał ją urząd miasta, a mówiła, że niepotrzebne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania aparthoteli na środowisko. Prezydent Katowic zapowiedział, że nie dopuści do powstania mieszkaniówki. Szybko została przygotowana uchwała o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania. Prezydent zwolnił też naczelniczkę wydziału kształtowania środowiska. Rozpoczął się wyścig z czasem, bo jeden z inwestorów (do którego należą grunty za kortami) złożył już wniosek o pozwolenie na budowę. Urząd miasta cały czas zyskiwał na czasie, prosząc inwestora o uzupełnienie wniosku i poprawienie błędów. Niedawno odmówił wydania pozwolenia. Bezpośrednim powodem była chęć budowy przy aparthotelach 10 zbiorników na ścieki (o pojemności 10 m szesć. każdy) co mogłoby spowodować, że bardzo często na Muchowiec przyjeżdżałby samochód opróżniający szambo.

Inwestor zapewne odwoła się od decyzji miasta. Zanim jednak jego odwołanie zostanie rozpatrzone, nowy plan zagospodarowania wejdzie w życie.

Reklama

To że w czwartek plan zostanie przyjęty, było pewne. Podobnie jak to, że opozycja wykorzysta okazję, żeby zaatakować prezydenta. Przedmiotem dyskusji nie było zablokowanie budowy aparthoteli, bo z tym zgadzają się wszyscy. Nawet jeśli będzie to oznaczało (a najpewniej będzie) wypłatę milionowych odszkodowań dla właścicieli działek. Chodziło o to czy nie zakazać na Muchowcu jakiejkolwiek zabudowy. O to wnioskowali w swoich uwagach mieszkańcy, choć warto dodać, że składane uwagi były w większości tej samej treści i pochodziły z jednego źródła. - Nowy plan miał odnosić się do wniosków mieszkańców. Przedstawiony plan jest przykładem czystej manipulacji, bazującej na tym, że większość mieszkańców nie umie czytać planu i nie rozumie ich zapisów. Prezydent odrzucił wszystkie uwagi, co pokazuje jego szacunek do mieszkańców. Kolejne tereny będzie można zabudowywać. Tym samym resztki terenów zielonych znikną z mapy miasta. Dlaczego niszczycie teren, na którym rodziny mogą wypocząć? - pytała Maria Zubek, mieszkanka, której radni zezwolili na zabranie głosu na sesji.

Ten wątek przewijał się przez całą dyskusję. Opozycja i mieszkańcy (poprzez wniesione uwagi) domagali się niemal całkowitego zakazu budowy na Muchowcu czegokolwiek, a strona prezydencka tłumaczyła, że pewne możliwości inwestowania w sport czy gastronomię trzeba zostawić. - Plan jest zgodny z deklaracją pana prezydenta, który mówił że zrobimy wszystko, żeby nie doszło do zabudowy części terenu aparthotelami. Natomiast gastronomia czy urządzenia sportowe to obiekty, które wzbogacają ofertę Katowickiego Parku Leśnego - odpowiadał wiceprezydent Waldemar Bojarun.

Reklama

Aleksandra Tomkiewicz, zastępca naczelnika wydziału budownictwa i planowania przestrzennego UM Katowice zaznaczyła, że plan został przygotowany w błyskawicznym tempie i spełnia podstawowe założenia, które legły u podstaw jego powstania. - Wyeliminowano usługi turystyczne i usługi kultury, które mogły generować nadużycia. Na terenach, gdzie dopuszczone są możliwości inwestycji ograniczono intensywność zabudowy i zwiększono powierzchnię terenów biologicznie czynnych. Wyszliśmy z założenia, że ten model zagospodarowania gwarantuje uzupełnienie funkcji rekreacyjnej Muchowca, co pozwoli na rekreację w różnych porach roku.

Radny PO Łukasz Borkowski pytał: Dlaczego chcecie poszerzać ofertę rekreacyjną. Ona już jest wystarczająca?

Reklama

Podobnych pytań ze strony opozycji było więcej. Bojarun i Tomkiewicz cały czas odpowiadali w podobny sposób - że trzeba zostawić możliwość powstania na Muchowcu np. restauracji czy obiektów sportowych.

Zakaz stawiania jakichkolwiek budynków na danym obszarze, tłumaczyli urzędnicy, spowodowałby, że nie można by było zbudować nawet węzła sanitarnego. Z kolei ograniczenie wysokości zabudowy np. obiektów sportowych do 4 metrów i jednej kondygnacji praktycznie wykluczyłoby możliwość budowy obiektów zadaszonych, bo np. hala-balon z kortem tenisowym jest znacznie wyższa niż 4 metry.

Reklama

Opozycja i mieszkanki, które zabierały na sesji głos, pozostały nieprzekonane. Ostatecznie w głosowaniu plan został uchwalony większością głosów radnych Forum Samorządowego i PiS. Radni PO i Nowoczesnej nie wzięli udziału w głosowaniu.

Najważniejszym zapisem nowego MPZP dla Muchowca jest usunięcie z niego funkcji turystycznej i kulturalnej na działkach, na których mogły powstać aparthotele. To teren byłego stadionu Startu i zabetonowany plac mniej więcej naprzeciwko leśniczówki. Poza tym na Muchowcu dopuszczone są funkcje sportu, rekreacji, handlu oraz zieleń urządzona. Plan sankcjonuje też wydane już wcześniej (jeszcze przed uchwaleniem planu w 2016 roku) decyzje o pozwoleniu na budowę budynków przy początku rolkostrady. Jeden "okrąglak" już stoi, a właśnie rozpoczęła się budowa drugiego budynku (w planach jest jeszcze jeden).

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości