Reklama

Amerykanie będą świętować 11 listopada w Katowicach

Szymon Kosek
W piątek 11 listopada w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach wystąpi międzynarodowa grupa śpiewaków z USA. To wspólne obchody polskiego Dnia Niepodległości i amerykańskiego Dnia Weterana.

Na “Koncercie Przyjaźni” zaśpiewają laureaci międzynarodowego konkursu śpiewaczego Caruso Altamura. Grupę tworzy 11 śpiewaków z całego świata, w tym m.in. z Finlandii, Rumunii, a także Amerykanie polskiego pochodzenia. Prowadzeni przez organizatorkę konkursu, Carmelę Altamurę, zaśpiewają polskie i amerykańskie pieśni patriotyczne. Koncert współorganizuje Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych Marchołt. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny, ale trzeba wcześniej zarezerwować miejsce pod adresem mailowym [email protected] lub pod numerem 322530738.

Idea wspólnych obchodów Dnia Niepodległości i Dnia Weterana narodziła się kilka lat temu w Krakowie. Na pomysł wpadł ówczesny konsul USA ds. kultury, Ben Austley. Pomysł udało się jednak zrealizować dopiero w zeszłym roku w Katowicach. Grupa Carmeli Altamury również wystąpiła wtedy w Akademii Muzycznej. Jak mówi Aleksander Fiszer, prezes KNST Marchołt, obchody Dnia Weterana przypominają polski 11 listopada znacznie bardziej niż inne amerykańskie święta narodowe. – Amerykańskie Święto Niepodległości kojarzy się trochę inaczej. To są głównie pikniki, grille, parady, pokazy sztucznych ogni. U nas podczas Dnia Niepodległości panuje raczej podniosła atmosfera. Bardziej wygląda to właśnie jak amerykański Dzień Weterana, który służy uczczeniu pamięci amerykańskich żołnierzy, również tych poległych.

Koncert w Katowicach jest częścią trasy Poland Music Tour for Peace 2016. Grupa zaśpiewa podczas niej jeszcze w czterech miejscach: Centrum Macierzy Polonii w Woli Więcławskiej (12 listopada), w synagodze Tempel w Krakowie (13 listopada) oraz w Chorzowskim Centrum Kultury (14 listopada) i w Operze Śląskiej w Bytomiu (15 listopada).

Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy Caruso Altamura organizowany jest przez małżeństwo Carmelę i Leonardo Altamura. Oprócz nagród finansowych, laureaci dostają możliwość wspólnych występów w Stanach Zjednoczonych i Europie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*