Reklama

Akademia Muzyczna w Katowicach się rozbudowuje. Jest przetarg na nowy budynek

Łukasz Kądziołka
Akademia Muzyczna zostanie rozbudowana o nowy budynek. Zapowiadana inwestycja w centrum Katowic w końcu ma się rozpocząć, bo prace mają ruszyć niebawem. Koszt na razie jest szacowany na ok. 80 mln zł.

Miasto już w 2013 przekazało działkę o powierzchni ok. 5 tys. m kw., położoną pomiędzy siedzibą Akademii Muzycznej a torami kolejowymi. Od dłuższego czasu teren znajdujący się po drugiej stronie ulicy Wojewódzkiej służył uczelni za parking. Dwa lata temu wyłoniono zwycięzców w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowego budynku. Od tamtej pory temat inwestycji ucichł, ale właśnie powraca, bo zbliża się realizacja.

Budynek będzie bardzo dobrze widoczny, zwłaszcza dla pasażerów pociągów. Architekci zaproponowali ogromne przeszklenia w południowej i północnej ścianie budynku. To sprawi, że jego zwarta bryła będzie otwarta na historyczny budynek Akademii. – Staraliśmy się, aby to wielkie okno, które jest w foyer, było organizatorem życia tego nowego budynku. Ono jest zorganizowane na osi wejścia do starego budynku – mówi Aleksander Bednarski, z pracowni SLAS, która zwyciężyła w konkursie i przygotowała projekt. Obiekt jest podzielony na trzy części – główną z foyer, salę koncertową i część edukacyjną. W budynku znajdzie się nowoczesna i wielofunkcyjna sala widowiskowa o funkcji operowo-taneczno-teatralnej, którą będzie można dopasowywać w zależności od potrzeb. Widownia może być poszerzana od 250 do 350 osób. Nowa sala będzie też pierwszym miejscem w Katowicach wyposażonym w orkiestron, czyli kanał dla orkiestry.

Dzisiaj uczelnia poinformowała oficjalnie, że ogłoszony został właśnie przetarg na wykonawcę nowego budynku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace powinny rozpocząć się wiosną 2022 roku. Koszt budowy szacowany jest na 80 mln zł. – W tej chwili mamy zabezpieczoną znaczną część tych środków, ale prowadzimy jeszcze rozmowy, aby mieć zabezpieczenie takie finalne – mówi prof. dr hab. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczelnia od wiosny ma pozwolenie na budowę. Zgodnie z umową, uczelnia ma 10 lat na zabudowanie gruntu, czyli do 2023 roku. Inwestycja powinna być wtedy na półmetku, bo zgodnie z planem realizacja ma potrwać do końca 2025 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*