Reklama

Agnieszka Holland kręci w Katowicach film o walijskim dziennikarzu

Ł. K.
To będzie historia walijskiego dziennikarza, który opisywał wielki głód na Ukrainie i początki nazizmu. W Katowicach rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Agnieszki Holland. Chociaż miasto nie jest związane z historią Garetha Jonesa, to Katowice najprawdopodobniej „zagrają” Londyn lub Moskwę.

Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Agnieszki Holland. Film pod tytułem „Gareth Jones” będzie opowiadał historię walijskiego dziennikarza. Jones zasłynął swoimi relacjami z Ukrainy podczas wielkiego głodu, a także z Niemiec w czasie dojścia do władzy Adolfa Hitlera. W anglojęzycznym filmie historycznym główne role mają zagrać brytyjscy aktorzy – James Norton oraz Vanessa Kirby. Zdjęcia do polskiej produkcji rozpoczęły się w lutym br. Natomiast od kilku dni ekipę filmową Agnieszki Holland można zobaczyć na ulicach Katowic. W filmie pokazane zostaną dwie lokalizacje – budynek przy ul. Mickiewicza 3 (do niedawna była tam siedziba ING Banku Śląskiego) oraz Śląski Urząd Wojewódzki.

O wyborze miejsc zadecydował ich wygląd, a praca nad filmem przebiega sprawnie. – Katowice są bardzo przychylne. Wiemy, że przed nami inne filmy się tutaj realizowały i my idziemy w ślad za nimi. Te miejsca dobrze się wpasowują w ten okres, kiedy akcja się dzieje – lata 30., Moskwa – mówi Stanisław Dziedzic, producent filmu „Gareth Jones”.

Na pl. Sejmu Śląskiego pojawiły się zabytkowe samochody i aktorzy w strojach z czasów, w których dzieje się akcja filmu. Kolejne zdjęcia były realizowane dzisiaj wewnątrz budynku przy ul. Mickiewicza 3. Niewykluczone, że nakręcone tu ujęcia mają być wykorzystane jako przedstawienie Londynu jedynie w trailerze do filmu. Ekipa filmowa w Katowicach pojawiła się na razie na dwa dni – we wtorek i w środę. Jednak filmowcy wrócą do miasta pod koniec kwietnia. 22 i 23 kwietnia pojawią się ponownie na pl. Sejmu Sląskiego. Natomiast 21 oraz od 27-29 kwietnia zdjęcia będą realizowane w budynku przy ul. Mickiewicza.

Zdjęcia do filmu „Gareth Jones” są realizowane w Polsce (w Katowicach i Warszawie), na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. Premiera produkcji ma się odbyć w listopadzie podczas obchodów Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Film ma trafić do polskich kin na początku 2019 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*