Reklama

Industriada 2016 w Katowicach: zwiedzanie to nie wszystko

Ł. K.
Oprócz możliwości zwiedzania katowickich obiektów Szlaku Zabytków Techniki, na uczestników Industriady czeka wiele dodatkowych atrakcji. Podpowiadamy gdzie warto się wybrać.

Galeria Szyb Wilson

Główne wydarzenia rozpoczną się 11 czerwca, ale już w piątek organizatorzy zapraszają na inaugurację zaprzyjaźnionego IX Art Naif Festiwal. W sobotę będzie można zobaczyć wystawione na festiwalu prace, a oprowadzanie z przewodnikiem  zacznie się o 17.00. Więcej o Art Naif piszemy tutaj. Co będzie się działo poza wystawą? Od 14 do 18.30 to czas dla dzieci – wspólne tworzenie komiksu i kolażu pod okiem animatorów, gra terenowa i warsztaty muzyczne z Asi Miną. Ponadto o godzinie 15 i 17 odbędzie się spektakl teatru cieni połączony z warsztatami tworzenia kukiełek w 15-osobowych grupach (kompletowanych na miejscu). Zwiedzanie Szybu Wilson z przewodnikiem o 16 i 18. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Osiedle Nikiszowiec

Tu Industriadę otworzy piątkowy koncert pieśni z przełomu XIX i XX w. w Oddziale Muzeum Historii Katowic przy ulicy  Rymarskiej 4. W repertuarze znalazły się kompozycje F. Schuberta, R.Schumanna i J.Straussa. Wstęp kosztuje 5 zł, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (tel. 32/353-95-59). Prawdziwa impreza zacznie się jednak w sobotę. O 12 pierwsza grupa rozpocznie interaktywny spacer po Nikiszowcu, przygotowany specjalnie na tę okazję przez Teatr Śląski. To okazja do poznania historii pierwszych mieszkańców osiedla. Kolejne grupy ruszają o 14 i 16 (i tylko na te dwie godziny pozostały wolne miejsca). Obowiązują zapisy poprzez formularz. Poza tym w programie przez cały dzień darmowy wstęp na wystawy stałe i czasowe w Oddziale Muzeum Historii Katowic oraz gry terenowe, na które należy się wcześniej zarejestrować (pisząc na adres: [email protected]).  Od 18.30 zabrzmi muzyka. Najpierw wystąpi Orkiestra Dęta KWK Wieczorek z repertuarem śląskich szlagrów, a na zakończenie zaśpiewa chór gospel.

Osiedle Giszowiec

Od godz 14 w sobotę na Placu pod Lipami 1 będzie kolorowo i smacznie. Na Jarmarku Industriadowym do kupienia będą maszkiety, sztukateria i rękodzieło. W tym samym czasie wyruszy spacer nordic walking Śladami Zillmannów. W MDK “Szopienice-Giszowiec” będzie można zobaczyć kilka wystaw fotograficznych. Jedna z nich to Legendy Giszowca. Przedstawia sylwetki wybitnych postaci, które zapisały się w historii osiedla-ogrodu. Dzieci będą mogły namalować Giszowiec taki jaki był 110 lat temu i stworzyć poduszki w kształcie giszowieckich domków. Podczas warsztatów odtworzone zostaną też ulice i domy osiedla. Uczestnicy posadzą na placu kwiaty. Całość zwieńczy koncert zespołu Siudma Góra. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a o udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.

Fabryka Porcelany (ul. Porcelanowa 23)

Warsztatami modelowania o godz. 12 w sobotę rozpocznie się świętowanie Industriady przy ul. Porcelanowej 23. Każdy będzie miał szansę stworzyć własną filiżankę, którą później będzie mógł zabrać ze sobą. Warsztaty są przeznaczone dla osób powyżej 6. roku życia. Odbędą się w 16-osobowych grupach (start o godz. 12, 13, 14:30, 15:30, 17:00). Nie obowiązują zapisy, więc warto przyjść wcześniej. Kolejną atrakcją będzie escape room. W przestrzeni fabryki organizatorzy przygotowali 3 pokoje, w których chętni będą musieli rozwiązać zagadki związane z rodziną Giesche. Czas na opuszczenie pokoju to 40 minut. Gra będzie się odbywać co godzinę między 12 a 18 i jest przeznaczona dla osób powyżej 12. roku życia. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod adresem [email protected]. Przy okazji zwiedzania wnętrz fabryki, w godz. 13-17 będzie można zobaczyć pokaz wypalania porcelany. Finał to propozycja dla fanów muzyki elektronicznej. od 22 do 1 w nocy zagrają: Eltron John, Bartosz Kruczyński, Klaves i Dub Lovin’ Criminals. Wstęp wolny, trzeba jednak mieć ukończone 18 lat.

Walcownia Cynku

Miejsce, do którego powinni zajrzeć zwłaszcza pasjonaci historii przemysłu na Śląsku. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywać się będzie co godzinę (od 14, ostatnie o 19), wyświetlane będą filmy o tematyce przemysłowej i zebrane w ramach projektu “Szychtownica” dokumenty ze wspomnieniami byłych pracowników zakładów Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Będą też wystawy fotograficzne m. in. archiwalne zdjęcia kolejki wąskotorowej BALKAN. Dodatkowo przez cały dzień dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Koniec o godzinie 20.

Muzeum Śląskie

Na początek każdy może zrobić własny pamiątkowy linoryt za pomocą prasy drukarskiej. Dzieci w tym czasie zabawią się w konstruktorów, wymyślając własne mechanizmy. Tak jak w ubiegłym roku, będzie można wyjechać windą na szyb Warszawa. Udostępnione zostaną do zwiedzania budynki dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, w których stoi m. in. ogromna maszyna parowa. Pracowała tu bez przerwy przez 100 lat. O 17 rozpocznie się spektakl, a zaraz po nim film dokumentalny  “Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie”, opowiadający w innowacyjny sposób o pracy kobiet na Śląsku. Impreza rozpocznie się o 14. Na terenie Muzeum Śląskiego pod wieżą ciśnień o 21.30 nastąpi oficjalne zamknięcie Indutriady 2016.  “Rasa. Pieśni Antracytu” to  widowisko muzyczno-wizualne, do którego zostały zaangażowane – oprócz solistów – Orkiestra Dęta „Katowice”, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Gospel Sound – Katowicki Chór Gospel, Kwartet Muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Wydarzenie jest koprodukcją Muzeum Śląskiego i instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

O imprezach organizowanych podczas Industriady 2016 w innych miastach można przeczytać TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*