E-papierowe rozkłady jazdy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. GZM planuje kupić nowoczesne tablice. Na razie sprawdza, ile to będzie kosztowało.
Elektroniczne tablice na przystankach już wiszą i informują pasażerów o aktualnym czasie przyjazdu pojazdów. Jednak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma zamiar jeszcze bardziej unowocześnić przystanki. GZM chce na próbę zastosować nowe rozwiązanie i wymienić rozkłady jazdy z papierowych na e-papierowe. GZM chce przetestować tablice, które wyświetlają informacje jak czytniki e-booków. – E-papierowy rozkład jazdy może stać się alternatywą dla tradycyjnego, papierowego. Nie męczy oczu, posiada szeroki kąt widzenia i nie odbija światła. Dzięki temu wszystkie treści są bardzo dobrze widoczne o każdej porze – tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Takie rozwiązania można spotkać obecnie w Gdyni i Warszawie. Ekran elektronicznego rozkładu jazdy nie byłby podświetlany. To sprawia, że jest energooszczędny. Tekst na nim powinien być czytelny pod różnymi kątami, również przy dużym nasłonecznieniu. Tablice miałyby pokazywać nie tylko rozkładowe kursy, ale – podobnie jak te znajdujące się nad przystankami – czas przyjazdu autobusu i tramwaju, a także aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu i tras czy taryf biletowych. Metropolia chce, żeby urządzenia były zasilane z paneli fotowoltaicznych.
GZM przygotowuje się do pilotażu e-papierowych rozkładów jazdy. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie konsultacji rynkowych z udziałem zainteresowanych firm. Na zgłoszenie swego uczestnictwa mają czas do 29 grudnia 2021 roku. Ta procedura ma odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące możliwości technicznych dostępnych na rynku rozwiązań, a także kosztów i potrzebnego czasu na wprowadzenie e-papierowych rozkładów. W przypadku decyzji o przeprowadzaniu pilotażu pierwsze e-papierowe rozkłady jazdy mogą pojawić się na kilku głównych węzłach przesiadkowych na terenie GZM w 2022 roku.