Reklama

Będzie więcej połączeń kolejowych z Zagłębia do Katowic

Redakcja
Reaktywacja połączeń pasażerskich i dodatkowe pociągi z Zagłębia do Katowic. Metropolia ogłosiła kolejowe plany. Na dwóch trasach ma kursować kilkanaście par pociągów na dobę w dni robocze.

Metropolia już teraz dopłaca do najpopularniejszych relacji Kolei Śląskich ponad 9 mln złotych. Teraz GZM ogłosiła, że będzie dopłacać jeszcze więcej w przyszłym roku. W planach na 2022 jest wznowienie połączenia na trasie Gliwice-Bytom i uruchomienie dodatkowych kursów pomiędzy Katowicami i Sławkowem.

Metropolia sfinansuje w nowym rozkładzie jazdy 5 dodatkowych par pociągów na trasie Katowice-Sławków. Po tym wzmocnieniu ma ich być 14 w ciągu doby. Dzięki temu w dni robocze pociągi tej relacji będą kursować co godzinę. Z nowej oferty skorzystają również mieszkańcy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
Drugi krok to reaktywacja przez GZM połączenia na trasie Gliwice-Bytom. Tam aktualnie odbywa się ruch towarowy, a składy pasażerskie nie kursują od 8 lat. Trasę będzie obsługiwać 15 par pociągów. Rozkład jazdy zakłada częstotliwość 1h w godzinach szczytu i 2h poza szczytem. Godziny kursowania mają być dopasowane m.in. do funkcjonowania podstrefy gliwickiej w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czas jazdy pomiędzy centrum Gliwic a centrum Bytomia będzie wynosił 20 minut.

Za obsługę relacji Katowice-Sławków odpowiadała będzie spółka Polregio, a połącznie Gliwice-Bytom obsłużą Koleje Śląskie. Kursy mają być realizowane składamy wyposażonymi  m.in. w klimatyzację, toalety w obiegu zamkniętym oraz system informacji pasażerskiej. Ostateczne szczegóły rozkładów jazdy na  obu trasach będą znane po ich opracowaniu przez zarządcę infrastruktury kolejowej, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*