Na budowanym budynku biurowo-hotelowym przy ul. Młyńskiej powstała zielona ściana. Jest wysoka na 18 i szeroka na ponad 10 metrów. To największa zielona ściana w Katowicach. Z drugiej strony obiektu znajdzie się jeszcze jedna. Jak przekonuje inwestor, dzięki roślinom na elewacji, budynek będzie nie tylko lepiej wyglądał, ale też zużywał mniej energii.
Tuż przy budynku urzędu miasta przy ul. Młyńskiej powstaje budynek biurowo-hotelowy. Biura zajmą 2700 m kw., z kolei hotel będzie miał 268 pokoi. Łącznie obiekt będzie miał 14 500 m kw.
Właśnie została odsłonięta elewacja od strony północnej i zachodniej. Dominuje na niej zielona ściana, która ma 18 metrów wysokości i 10,05 metrów szerokości (8,45 m od wschodu i 1,6 m od północy). – Ściana powstała poprzez montaż paneli tekstylnych wyprodukowanych z materiałów poddanych recyklingowi. W każdym panelu znajdują się “kieszenie”, które kształtem przypominają doniczki. W nich posadzone zostały rośliny – mówi Tomasz Hołubowski, manager projektu z firmy UBM Development Polska Sp. z o.o., która jest inwestorem budynku.
Rośliny będą podlewane poprzez system nawadniania, który będzie zasilany deszczówką. Zbiornik na wodę został zamontowany w piwnicy.
Niedługo odsłonięta zostanie elewacja południowa, od strony torów kolejowych. Tam znajdzie się kolejne zielona ściana. Będzie miała 18 metrów wysokości i 4,3 metra szerokości. Łącznie obydwie ściany będą mieć około 260 m kw. powierzchni. Znajdzie się na nich około 7 tysięcy roślin kilkunastu gatunków.
Zielone ściany mają pełnić funkcję nie tylko estetyczną. Jak mówi inwestor, chodzi również o oszczędności. – Stworzenie takiej ściany jest dwa, trzy razy droższe niż “zwykłej” elewacji. Z naszych badań wynika jednak, że zielone fasady obniżają ilość energii potrzebnej do wychłodzenia budynku. Latem budynek mniej się nagrzewa i w mniejszym zakresie konieczne jest używanie klimatyzacji – mówi Tomasz Hołubowski.
To dopiero drugi budynek w Polsce z tak duża zieloną ścianą. Pierwszym jest biurowiec Posejdon w Szczecinie.
To nie jedyne ekologiczne rozwiązanie w powstającym hotelu. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, które będą produkować prąd na potrzeby budynku. Ciepło będzie odzyskiwane m.in. z okapów kuchennych. Zastosowano też wymienniki ciepła pomiędzy garażem i pomieszczeniami wspólnymi. Część nawierzchni (wjazdy i parkingi wewnętrzne) zostanie wykonana z tiocementu, który zawiera fotokatalizator aktywnie usuwający tlenki azotu z zanieczyszczonego powietrza.
Budowa hotelu przy ul. Młyńskiej zakończy się za kilka miesięcy, a budynek ma zostać otwarty we wrześniu. UBM Development Polska Sp. z o.o. zawarła już umowę sprzedaży obiektu z Union Investment Real Estate. Umowa wejdzie w życie w momencie oddania budynku do użytku.
Hotel będzie funkcjonować pod marką Mercure. Będzie oferował 268 pokoi i 70 miejsc parkingowych.
Zieleni w centrum Katowic, nigdy za dużo 🙂
Panie Redaktorze, co wiemy o budowie sąsiedniego obiektu czyli Grand Central ?
Po trzech latach oczekiwań, UM Katowice sierpniu 2019, przedłużył im pozwolenie budowlane.
W sierpniu minie 5 lat…
Czytałem te deklaracje Inwestora.
O ile lat przedłużenia prosił ?
Dziękuje Panie Redaktorze, za odrobinę zieleni w centrum :))
Przy okazji, chciałbym zahaczyć o temat po sąsiedzku.
Może uda się Panu uzyskać informacje, do kiedy przedłużono pozwolenie budowlane dla Grand Central ?
W sierpniu mijają kolejne 2 lata a łącznie już 5 lat czekania…