Kolejowa makieta o długości torów ponad 350 metrów powstała na katowickim wydziale Politechniki Śląskiej. To tu będą się kształcili studenci, od których w przyszłości może zależeć bezpieczeństwo pasażerów kolei. To największa i najnowocześniejsza makieta w Polsce.
Tory mają długość ponad 350 metrów, a na linii kolejowej w skali H0 (1:87) znajduje się ponad 250 sygnalizatorów, 140 rozjazdów i 12 stacji. Tak przedstawia się w liczbach największa i najnowocześniejsza makieta kolejowa, która powstała na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach. – Musieliśmy tutaj zrobić taki mariaż pomiędzy zdrowym rozsądkiem, możliwościami modelarskimi i potrzebami kształcenia. Tutaj mamy odzwierciedlone rzeczywiste urządzenia, rzeczywiste możliwości prowadzenia ruchu – mówi dr hab. inż. Jakub Młyńczak z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej. Nawet semafory są tu prawie takie same jak w rzeczywistości.
Takie wyposażenie pracowni nowoczesnych systemów prowadzenia ruchu kolejowego ma dawać duże możliwości nie tylko studentom Politechniki Śląskiej. Makieta będzie udostępniana osobom spoza uczelni. – Dla szkolenia lub sprawdzania umiejętności pracowników, którzy prowadzą ruch kolejowy. Dla prowadzenia testów i badań związanych z bezpieczeństwem prowadzenia ruchu kolejowego. Po to, żeby takie coś jak w Szczekocinach kilka lat temu miało miejsce nigdy więcej się nie zdarzyło. Tu możemy wiele rzeczy sprawdzić w bezpiecznych sposób – tłumaczy prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prorektor Politechniki Śląskiej ds. ogólnych.
Budowa makiety trwała kilka miesięcy. Jej realizacja kosztowała prawie 400 tys. zł.
Robi wrażenie
Brawo Politechnika Sląska!!!! Jako absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Mechaniczno- Energetycznego, potem Wydziału Transportu z kierunkiem “Eksploatacja Kolei” gratuluję pomysłodawcom i wykonawcom tego wspaniałego dzieła. Bywam na wystawach kolejek w Technikum Transportowym w Sosnowcu. Piękna sprawa. Może uda mi się zobaczyć też Wasze dzieło ” kolej w pigułce”. Jolanta