Reklama

Trwa ważna inwestycja kolejowa. Linia Katowice-Tychy zostanie odciążona

Ł. K.
Jeszcze w tym roku pociągi towarowe zmienią trasę, a pasażerowie mogą na tym zyskać. Trwa inwestycja kolejowa w Katowicach, dzięki której transporty będą omijały dworzec główny.

Trwa rewitalizacji linii kolejowej przebiegającej przez Katowice. Prace na linii nr 142 rozpoczęły się w zeszłym roku, a w ciągu kilku miesięcy mają dobiec końca. Chodzi o odcinek Katowice Ligota – Katowice Kostuchna – Tychy. Do tej pory wymienionych zostało 12 km torów i 5 km sieci trakcyjnej, a w rejonie Kostuchny i Ochojca pojawiły się nowe rozjazdy. Remont czeka jeszcze 7 przejazdów kolejowo-drogowych, ok. 1,5 km torów i sieci trakcyjnej. To ważna inwestycja, bo podniesie prędkość pociągów z 40 km/h do 80 km/h. Z linii nr 142 korzystają jedynie pociągi towarowe. Jednak inwestycja może wpłynąć także na komfort podróży pasażerów. – Po zakończeniu prac, ruch towarowy w Katowickim Węźle Kolejowym z północy i południa będzie głównie kierowany na linię 142 przez Katowice Ligotę – Katowice Ochojec – Katowice Murcki – Katowice Kostuchnę – Tychy Mąkołowiec – Tychy, z pominięciem stacji Katowice. Dzięki temu odciąży się linię 139 łącząca Katowice z Tychami, co wpłynie na zwiększenie przepustowości na tym odcinku – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zakończenie prac było początkowo planowane na maj. Termin ma jednak ulec zmianie. Jak podaje PKP PLK, roboty powinny się zakończyć w trzecim kwartale 2019 roku. Koszt inwestycji na linii nr 142 to 50 mln złotych netto.


Tagi:

Komentarze

  1. Łukasz 18 stycznia, 2019 at 8:49 am - Reply

    Najpierw rozbudowali południe kato, teraz je zakorkowują całkowicie, a później “mondre” głowy będą mówić że trzeba korzystać z komunikacji miejskiej bo burżuazja chce wjechać wszędzie autem. Winy rządzących w tym nie bedzie

  2. Adrain 17 stycznia, 2019 at 9:41 pm - Reply

    Świetna wiadomość! Szkoda, że tak długo trzeba było czekać na tę inwestycję. Idealnym dopełnieniem będzie odbudowa przystanków w Katowicach-Ochojcu i Kostuchnie oraz skierowanie tą trasą kilku pociągów Kolei Śląskich.

  3. Mika 10 stycznia, 2019 at 6:35 pm - Reply

    Ciekawe jak oni mają zamiar wrócić do zamykania szlabanów na Ochojcu. Teraz po wybudowaniu Libero już jest wieczny korek, jak ponownie wrócą do zamykania szlabanów, to korek będzie się zaczynał na Wiślance.

Dodaj komentarz

*
*