Wydawało się, że coś w tej sprawie może się jeszcze zmienić. KZGM próbował walczyć, ale ostatecznie miasto będzie musiało oddać kamienicę przy ul. Dyrekcyjnej 9 francuskiej sieci hoteli. To efekt wpisów w księdze wieczystej i braku dokumentów, które przemawiałyby na korzyść miasta.
O sprawie pisaliśmy jako pierwsi w czerwcu 2016 roku. Kamienicą przy Dyrekcyjnej zarządza tymczasowo zarządza KZGM. Miasto zostało administratorem budynku w 1981 roku. Z dokumentów wynika, że właśnie wtedy, po skargach lokatorów na zarządcę – Marię A. (została nim niedługo po wojnie), ówczesny wydział gospodarki terenowej UM Katowice podjął decyzję o przejęciu gmachu w zarząd. Przez prawie 40 lat nikt nie zadbał o uregulowanie spraw własnościowych. Dlatego w księdze wieczystej nadal jako właściciel wpisana była francuska instytucja finansowa, która w kamienicy działała jeszcze przed wojną – Societe Financiere de Gestion edt Imobiliers. Historia zatoczyła koło, bo właścicielem kamienicy ponownie zostaną Francuzi. Potężna sieć hoteli Accor przedstawiła dokumenty, z których wynika, że przejęła aktywa Hoteliers „Sofitel” w Paryżu (wcześniej ta firma najprawdopodobniej została następcą prawnym lub przejęła wspomnianą już francuską spółkę).
Miasto próbowało walczyć i wydawało się, że nie stoi na straconej pozycji. Istniało prawdopodobieństwo że Francuzi dostali po wojnie odszkodowanie za kamienicę. W państwowych archiwach nie znalazły się jednak dokumenty, które by to potwierdzały. Niemożliwe było więc wpisanie Skarbu Państwa jako właściciela do księgi wieczystej. Sprawa jest już przesądzona.
– W dniu 21 lutego 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Miasta Katowice na decyzję Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 2 czerwca 2017 roku, utrzymującą w mocy decyzję tego samego Ministra z dnia z 25 stycznia 2017 roku odmawiającą przejścia na Skarb Państwa prawa własności nieruchomości przy ul. Dyrekcyjnej 9 w Katowicach na podstawie o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego z 2007 roku. Analizy prawne wskazują, że ewentualne odwołanie się miasta w tej kwestii byłoby nieskuteczne, a tym samym droga administracyjnoprawna uległa wyczerpaniu – poinformowało nas biuro prasowe UM Katowice.
Na razie do urzędu nie wpłynął jeszcze wniosek o przekazanie zarządu nieruchomością. Najpierw Accor musi “się uwidocznić” jako właściciel w księdze wieczystej.
W kamienicy przy ul. Dyrekcyjnej 9 jest kilka lokali użytkowych oraz mieszkania.
– Kwestie ewentualnego wskazania innych lokali mieszkańcom budynku oraz organizacjom mającym tam siedzibę (w tym SARP) będą rozpatrywane indywidualnie z chwilą złożenia przez nich stosownych wniosków. Na dzień dzisiejszy nieruchomość pozostaje nadal we władaniu KZGM w Katowicach i zawarte umowy pozostają w mocy – informuje biuro prasowe UM Katowice.
Oczywiscie francuskiej firmie nalezy wystawic fakture za remonty i utrzymanie budynku wraz z odsetkami, najwyrazniej dosc sporymi.
To tak nie działa. Właściciel uwidoczniony w księdze wieczystej przejmuje nieruchomość w stanie jakim jest, a obowiązkiem gminy w czasie tymczasowego zarządu jest dbać o budynek jak o swój.