Reklama

Duża inwestycja na Mariackiej. Restauracja, klub i biura w jednej kamienicy

Łukasz Kądziołka
Kamienica na rogu Mariackiej i Stanisława od dłuższego czasu stała nieużywana. Prywatny inwestor kupił ją za ponad 3 mln zł. Budynek z XIX w. będzie budowany prawie od nowa. Plany są odważne. Ma powstać restauracja, klub i biura.

Ten charakterystyczny budynek długo stał pusty. Coraz bardziej popadał w ruinę. Miasto chciało się go pozbyć, ale trudno było znaleźć chętnych. W końcu na kupienie kamienicy przy ul. Mariackiej 10 zdecydował się prywatny inwestor. Od około roku właścicielem budynku, który powstał w latach 70. XIX wieku, są Mariacka 10 Polskie Kamienice Sp. z o.o. Sp.k. Chociaż nieruchomość jest w złym stanie, to katowicka firma ma zamiar go uratować. – Nie kupiliśmy kamienicy z myślą o jej rozbiórce. Zakup był zrobiony z myślą o generalnej przebudowie – mówi Maksymilian Frączek, prezes Polskich Kamienic.

Za narożną kamienicę u zbiegu ulic Mariackiej i Stanisława spółka zapłaciła ponad 3,3 mln zł. Jednak to dopiero początek wydatków, bo inwestor ma duże plany. Powstanie prawie nowy budynek o siedmiu kondygnacjach. Kamienica jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. Dlatego konieczne będzie zachowanie części budynku. Chodzi o elewację frontową na I i II piętrze (to, co aktualnie jest zasłonięte). Jednak pozostałe kondygnacje (w tym piwnica) oraz wnętrze i dach budynku zostały zaprojektowane od nowa.

– To długofalowa inwestycja. Zależy mi, żeby ta ulica w przyszłości fajnie funkcjonowała, żeby była ładna – tłumaczy Frączek. Ma się do tego przyczynić ta inwestycja. Prezes Polskich Kamienic jest zwolennikiem wykorzystywania dachów miejskich. Dlatego na dachu miałby się znaleźć sky bar z widokiem na okolicę. Niżej będą biura, ale możliwe, że kiedyś powstaną tu mieszkania. Z kolei trzy najniższe kondygnacje (-1, 0 i 1) zostaną przeznaczone na lokale usługowe.  Tu również znajdzie się gastronomia. Miałaby powstać restauracja, a może klub muzyczny. Jak mówi Frączek, marzyłby mu się lokal z muzyką na żywo. Spółka zdradza, że chętni już są, a rozmowy trwają. Jednak zanim powstanie tu jakikolwiek lokal, kamienica niemal całkowicie się zmieni. Na efekt trzeba będzie poczekać jeszcze długo. Na razie nie wiadomo kiedy mają ruszyć prace. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to mogą się rozpocząć wiosną 2018 roku. Sama przebudowa ma trwać około 1,5 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. borsukp 7 czerwca, 2018 at 8:38 am - Reply

    Szkoda że Mariacka powoli z deptaka zamienia się w ulicę i parking, wystarczy że kierowca ma za szybą kartkę Zaopatrzenie i stoi cały dzień .

  2. maz 30 maja, 2018 at 8:11 pm - Reply

    kiedy zaczna?

Dodaj komentarz

*
*