Reklama

7 zamiast 25 tysięcy. Drastyczny spadek ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach

Redakcja
Ogromny kryzys w branży lotniczej nie ominął Katowice Airport. Zarządca lotniska w Pyrzowicach odnotował drastyczny spadek ruchu pasażerskiego. Mniejsze straty lotnisko poniosło w przewozach towarów, a podróżni powoli zaczynają wracać.

To będzie prawdopodobnie najgorszy rok w ponad stuletniej historii branży lotniczej. Katowickie lotnisko podsumowało właśnie statystyki z pierwszego półrocza 2020. W trakcie tego okresu przez kilka miesięcy w ogóle nie było lotów pasażerskich. W Katowice Airport przerwa trwała 94 dni – od 15 marca do 17 czerwca.

Spadek ruchu pasażerskiego w pierwszym półroczu wyniósł aż 67% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Oznacza to, że lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło 660 tys. podróżnych, w 2019 było ich 1,37 mln więcej. Najgorzej było w okresie od kwietnia do czerwca, wtedy obsłużono tylko tylko 8 412 pasażerów. Większy spadek odnotowano w przypadku lotów czarterowych (-84%) niż rozkładowych (-59,9%). Teraz ruch pasażerski na lotnisku w Pyrzowicach powoli wraca do normy, ale do wyników z zeszłego roku ma jeszcze daleko. – Nasz dobowy rekord, po wznowieniu lotów, to jak na razie 7 101 podróżnych. Oczywiście nie może się on równać z zeszłorocznymi wynikami, kiedy to w szczycie sezonu obsługiwaliśmy w trakcie 24 godzin nawet do 25 tysięcy pasażerów. Mimo wszystko jest to dobry prognostyk na najbliższe tygodnie. Linie lotnicze największe wypełnienia w ruchu regularnym notują obecnie na trasach pomiędzy Pyrzowicami a Holandią i Niemcami. W przypadku czarterów najpopularniejsze są Grecja i Bułgaria. Z perspektywy odbudowy ruchu w Katowice Airport optymalna byłaby sytuacja, gdyby pojawiła się możliwość wykonywania rejsów z Polski do Turcji, Egiptu i Tunezji – mówi Artur Tomasik, prezes GTL S.A., firmy zarządzającej Katowice Airport.

Relatywnie najmniejszy spadek liczby operacji w Pyrzowicach, w porównaniu z większością polskich lotnisk, wynika z faktu, że zakaz lotów nie dotyczył przewozów towarowych. Ponadto Katowice Airport od lat jest największym regionalnym portem lotniczym w kraju w segmencie cargo.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*