Reklama

ZTM chwali się nową metrolinią, a mieszkańcy ją krytykują

Redakcja
Nowa metrolinia wyjedzie w tym tygodniu w trasę. M10 połączy Katowice z Tychami i Kobiórem. Mieszkańcy jednego osiedla stracą połączenie, a mieszkańcy drugiego mogą zyskać.

W najbliższy weekend uruchomiona zostanie nowa metropolitalna linia autobusowa. To będzie osiemnasta „emka”, która wyruszy w trasę. Od soboty, 16 lipca, będzie z Katowic przez Tychy do Kobióra kursowała linia M10. Połączy przystanki Katowice Aleja Korfantego – Tychy Osiedle Z1 – Kobiór Centrum. Jak informuje na swojej stronie Zarząd Transportu Metropolitalnego, ma kursować przez cały tydzień od rana do wieczora z częstotliwością co 30 min. w dni robocze i co 60 min. w dni wolne od pracy. Dzięki temu mieszkańcy Giszowca, Murcek i Tychów mają zyskać szybkie połączenie z centrum Katowic w rejonie ul. Mikołowskiej. Jak zwykle wraz z uruchomieniem kolejnej metrolinii, inna linia zostanie zlikwidowana.

Linia 14 przestanie kursować za kilka dni i nie wszystkim taki pomysł się podoba. Mieszkańcy os. Paderewskiego są zawiedzeni, że M10 ominie ich osiedle. Choć linia nr 14 obsługuje dwa przystanki na osiedlu i to tylko w relacji do centrum Katowic. Dla niektórych to duże utrudnienie, bo dotychczasowe połączenie zapewniało dobry dojazd dla osób powracających z Tychów. ZTM odpowiada, że przystanki w rejonie osiedla obsługiwane są przez siedem innych linii autobusowych, kursujących co kilkanaście minut. – Projektując zmiany w rozkładzie jazdy, które poprzedzone były szerokimi uzgodnieniami (każda tego typu zmiana konsultowana jest z miastami i gminami, których zmiany dotyczą), zdecydowano, aby linia M10 została skierowana przez autostradę A4 do zjazdu na węźle Mikołowska, przez Sokolską do Alei Korfantego, aby zapewnić skomunikowanie mieszkańcom tej – sąsiedniej do os. Paderewskiego – części Katowic z Giszowcem oraz Tychami – informuje Kamila Rożnowska, rzecznik prasowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na uruchomieniu linii M10 mogą skorzystać za to mieszkańcy os. Witosa. Dzięki temu będą mogli szybciej dojechać do Giszowca, Tychów i Kobióra, przesiadając się na przystanku obok AWF-u.

Wraz z uruchomieniem M10, wprowadzona zostanie korekta rozkładów jazdy linii 1 i 4. Te zmiany umożliwią zorganizowanie wspólnego taktu między Tychami i Katowicami – co 15 min w szczycie w dni robocze, co 20 min pomiędzy szczytami w dni robocze oraz w soboty, co 30 min w niedziele oraz w godzinach wieczornych przez cały tydzień. Zmieni się także rozkład jazdy linii 1N oraz M22 polegający na uruchomieniu dodatkowej pary kursów w dni robocze Wszystkie szczegóły są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Krzysztof 19 sierpnia, 2022 at 1:00 pm - Reply

    Koszmar z dojazdem do centrum Katowic trwa
    Linia M10 nie jest wogole zsynchronizowa z liniami 1 .672 jadącym przez centrum..

Dodaj komentarz

*
*