Reklama

Znów działa wypożyczalnia sprzętu wodnego w Dolinie Trzech Stawów

Grzegorz Żądło
W sobotę w Dolinie Trzech Stawów została uruchomiona wypożyczalnia sprzętu wodnego. Prowadzi ją klub UKS 4 Katowice. Można skorzystać z kajaków i rowerów wodnych, a niedługo dojdą jeszcze deski SUP.

Jeszcze w 2019 roku można było wypożyczyć kajak czy łódkę i popływać nimi na tzw. stawie kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Opłaty były niewielkie. Obsługą wypożyczalni zajmował się prywatny podmiot, który miał podpisaną umowę z MOSiR-em. Do dyspozycji były dwie łodzie, 6 kajaków, 4 rowery wodne i 1 mała żaglówka.

W 2020 roku wypożyczalnia nie została otwarta. Można było przypuszczać, że powodem jest epidemia koronawiursa, ale było inaczej. – Sprzęt pływający, który był wypożyczany mieszkańcom, nie nadaje się już do użytku. Nie możemy go udostępniać, bo byłoby to niebezpieczne – mówił nam rok temu Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach.

W ostatnim sezonie letnim wypożyczalnia też nie działała. Wtedy zaczęliśmy „lobbować” za tym, żeby jednak zapewnić taką atrakcję mieszkańcom. Wypożyczalnie sprzętu pływającego znajdują się na wielu zagospodarowanych zbiornikach w pobliskich miastach, jak Tychy, Dąbrowa Górnicza czy Pszczyna. Dyrektor MOSiR obiecywał, że spróbuje zorganizować coś na ten sezon letni. Przez długi czas wydawało się jednak, że nic z tego nie wyjdzie. –Rozmawialiśmy z firmą, która do niedawna prowadziła wypożyczalnię. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia, ale ostatecznie nasz potencjalny partner, z powodu dużej liczby innych zleceń, nie dałby rady obsłużyć wypożyczalni – tłumaczy Muc.

Wtedy pojawiła się inna możliwość, czyli wejście we współpracę z klubem UKS 4, który na stawie kajakowym organizuje treningi swoich zawodników. To właśnie „4-ka” zorganizowała wypożyczalnię, wykorzystując użyczony nieodpłatnie przez MOSiR sprzęt. Wcześniej członkowie klubu musieli go jednak naprawić, żeby pływanie było w ogóle możliwe i bezpieczne.

Sobota 18 czerwca była pierwszym dniem funkcjonowania wypożyczalni. Do dyspozycji mieszkańców jest 6 kajaków dwuosobowych, 3 kajaki jedynki i 4 rowerki wodne. Dodatkowo, wkrótce będą także dostępne deski SUP.

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu wodnego w Katowicach?

Sprzęt można wypożyczyć na pół godziny lub na godzinę. Za kajaki trzeba zapłacić 12 (pół godziny) i 20 zł, a za rowerek 15 i 25 zł. W cenie jest wliczone wypożyczenie kamizelki ratunkowej.

W jakich godzinach czynna jest wypożyczalnia sprzętu wodnego w Dolinie Trzech Stawów?

W soboty i niedziele wypożyczalnia czynna jest w godz. 10-18. Z kolei w tygodniu sprzęt będzie można wypożyczyć od 16 do 19. Jak można przeczytać w regulaminie wypożyczalni, jej uruchomienie zawsze będzie zależało od warunków pogodowych, z których podstawowym jest temperatura +18 stopni Celsjusza.

Żeby wypożyczyć sprzęt trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*