Reklama

Zmieniają się zasady przyznawania Lokali na kulturę

Jeden z lokali wystawionych w poprzednich edycjach konkursu.

Katarzyna Głowacka
W drugiej połowie sierpnia ma ruszyć kolejna edycja Lokalu na kulturę. Jednak już na nowych zasadach. Poszerzy się skład komisji przyznającej lokal o osoby m.in. ze świata kultury, a remont lokalu trzeba będzie przeprowadzić w uzgodnionym terminie. W przeciwnym razie trzeba się będzie liczyć z większymi opłatami. Co się jeszcze zmieni?

Lokal na kulturę ma zachęcać do otwierania nowych działalności, oczywiście związanych z kulturą, jak galerie sztuki, muzea czy pracownie twórcze. Do tej pory odbyło się sześć edycji konkursu, w których miasto wystawiło 37 lokali. 19 z nich zyskało nowych najemców.

W siódmej edycji rozszerzy się skład komisji konkursowej. Był to postulat organizacji pozarządowych. Teraz oceniać będzie min. 11 osób, w tym Edyta Sytniewska (naczelnik wydziału kultury), Piotr Zaczkowski (dyrektor Miasta Ogrodów) i dwóch przedstawicieli „środowisk twórczych”. To osoby działające w obszarze kultury i sztuki, czyli twórcy, animatorzy i dziennikarze, a wśród nich m.in. Paweł Jaworski, Grzegorz Layer, Marta Lisok, Przemo Łukasik, Tomasz Nawrocki i Andrzej Tobis. W każdej edycji do komisji zostanie zaproszonych dwoje z nich, w kolejności alfabetycznej.

Najemcy będą musieli umieścić w widocznym miejscu baner Lokalu na kulturę, a także na stronie internetowej www.lokalnakulture.pl zamieszczać informacje, o tym, czym się zajmują.

W czasie remontu i adaptacji lokalu cena wynajmu wyniesie 1 zł za m² (netto).. Jeśli prace będą się przedłużać, opłata za czynsz wzrośnie do pełnej wysokości obowiązującej za dany lokal.

Lokale na kulturę to najczęściej pomieszczenia, których nikt nie chciał wynająć w przetargu. W drodze wyjątku, prezydent może wskazać do konkursu inną nieruchomość niż ta, która znajduje się na liście „poza przetargiem”.

Ogłoszenie siódmej edycji konkursu planowane jest na drugą połowę sierpnia. Wtedy też okaże się, z jakich lokali będzie można wybierać.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*