Reklama

Zbliżają się noce spadających gwiazd. Sprawdzamy, gdzie można oglądać Perseidy

A. S.
Maksimum roju Perseidów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Podczas szczytowego momentu deszczu meteorów może pojawić się nawet 100 „spadających gwiazd” na godzinę.

Czym są Perseidy?

Z astronomicznego punktu widzenia meteory, a właściwie meteoroidy, to drobiny pyłu, które z dużą prędkością wpadają w naszą atmosferę z przestrzeni kosmicznej. Tarcie między nimi a cząsteczkami powietrza wytwarza bardzo wysoką temperaturę. Cząsteczka spala się pozostawiając charakterystyczny ślad, który widzimy jako “spadającą gwiazdę”. Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Ich aktywność zaczyna się 17 lipca i trwa do 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Do oglądania Perseidów nie są potrzebne lornetki, gdyż są one często do dostrzeżenia gołym okiem. Warto jednak udać się w zaciemnione miejsce, oddalone od latarni i świateł miasta.

Gdzie oglądać Perseidy na Śląsku?

Poniżej zamieszczamy możliwości wspólnego podziwiania gwiazd. W większości obserwacje połączone są również z wypowiedziami astronomów.

Chorzów, Planetarium Śląskie

Spotkanie odbędzie się 12 sierpnia od godziny 21:00 na placu przed Planetarium Śląskim, w pobliżu pomnika Mikołaja Kopernika. Wspólnym obserwacjom nieba towarzyszyć będzie komentarz astronoma, wicedyrektora Planetarium Śląskiego Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół Albo i Nie. Warto przynieść ze sobą kanapki oraz koc do siedzenia lub leżenia. Udział w Nocy Perseidów jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.

Piekary Śląskie, Kopiec Wyzwolenia

Wspólna obserwacja odbędzie się 12 sierpnia o godzinie 20:00 pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Zaplanowane są również prezentacje Krzysztofa Dwornika z Planetarium Śląskiego i Bartosza Wojczyńskiego – astrofotografa. Ponadto odbędą się pokazy taneczne, konkursy z nagrodami. Na miejscu czekać również będzie mobilne planetarium i punkty gastronomiczne. Organizatorzy radzą zabrać ze sobą koc i latarkę. Więcej TUTAJ.

Pustynia Błędowska, Róża Wiatrów

Oglądanie gwiazd rozpocznie się 12 sierpnia o godz. 19:00. Na uczestników czekać będą food trucki, które otwarte będą do północy. Organizatorzy polecają ubrać się ciepło, gdyż pustynia wieczorami i nocą lubi być chłodna. Zachęcają również do zabrania koców i środków na komary. Adres wydarzenia: Róża Wiatrów – Bolesławska, 32-310 Klucze. Więcej TUTAJ.

Mikołów, Śląski Ogród Botaniczny

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zaprasza na wspólne podziwianie gwiazd, które odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 21:00. Spotkanie poprowadzi astronom Damian Jabłeka. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą koców, leżaków, krzesełek, śpiworów i przekąsek, a także o odpowiednie ubranie, gdyż wieczory mogą być chłodne. Oświetlenie terenu będzie wygaszone, dlatego zalecane jest zabranie latarek. Wydarzenie jest bezpłatne. Więcej TUTAJ.

Pszczyna (Łąka), Ośrodek Sportów Wodnych “moris”

Wydarzenie odbywać się będzie 11 sierpnia w godzinach 20:00 – 23:45. W programie koncert duetu Riffertone oraz opowieści i komentarze astronoma Damiana Jabłeki. Odsłuch możliwy będzie przez głośniki w pobliżu sceny lub (dla siedzących dalej od sceny) przez fale radiowe (jak w kinach samochodowych) dlatego uczestnicy proszeni są o zabranie swoich małych odbiorników radiowych ze słuchawkami lub samych słuchawek (organizatorzy wypożyczają małe odbiorniki pierwszym 100 osobom). Dla wszystkich uczestników zapewniona będzie herbata i kawa. Czynny będzie także punkt gastronomiczny z napojami i przekąskami na terenie ośrodka. Mile widziane są koce, leżaki, karimaty, dmuchane materace i inne przedmioty do siedzenia. W przypadku złej pogody i zachmurzonego nieba organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wydarzenia, o czym będą informować najpóźniej na 8 h przed rozpoczęciem. Więcej informacji i szczegółowy program TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*