Reklama

Zakończyła się rozbiórka zawalonej kamienicy w Szopienicach. Droga została otwarta

Redakcja
Prace rozbiórkowe zawalonej kamienicy w Szopienicach dobiegły końca. Inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję, że nie ma potrzeby wyburzenia całego budynku. Tydzień po wybuchu gazu można w końcu przejść i przejechać ul. Bednorza.

Tydzień temu, w piątek, z Szopienic od rana napływały kolejne informacje przekazywane przez służby i władze. Ostatnie wieści okazały się tragiczne. W gruzach budynku przy ul. Bednorza 20, który zawalił się pod wpływem wybuchu gazu, znaleziono dwa ciała. Zginęły dwie kobiety – matka i córka. Później pojawiły się hipotezy dotyczące przyczyn wybuchu, ponieważ ofiary miały napisać list pożegnalny, w którym poinformowały o powodach decyzji o popełnieniu rozszerzonego samobójstwa. Teraz tę sprawę bada prokuratura.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prokuratura nie wyklucza, że ofiary wybuchu w Szopienicach popełniły rozszerzone samobójstwo

Po tygodniu od tej tragedii z krajobrazu Szopienic zniknął już budynek plebanii parafii Ewangelicko-Augsburskiej. W ciągu tygodnia kamienica została rozebrana. Prace rozpoczęto zaraz po tym, jak w sobotę 28 stycznia, przeprowadzono oględziny z udziałem biegłych z zakresu budownictwa, instalacji gazowych i elektrycznych. Rozbiórka budynku zakończyła się oficjalnie wczoraj, dokładnie 7 dni po wybuchu. Prace trwały tak długo, bo w ich trakcie odkryto wyciek. W piwnicy kamienicy pojawiła się woda i służby dopiero pracują nad usunięciem awarii.
Odbiór prac rozbiórkowych przeprowadzono 3 lutego. – Zagrożenie jest usunięte, chodzi tylko o uporządkowanie terenu – mówi Mirosław Skórski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach. Budynek nie został jednak rozebrany w całości. Firma Dominex, która realizowała prace, zgodnie z ustaleniami z PINB, pozostawiła część jednej ze ścian i fragment piwnicy. Jak mówi Skórski, te elementy zachowano celowo. Jeśli w przyszłości obiekt miałby zostać odbudowany, to ta część kamienicy może być ponownie wykorzystana.

Dzisiaj ul. Bednorza została otwarta. Ruch kołowy został w pełni przywrócony, ale został poprowadzony wyłącznie po stronie zawalonej kamienicy. Powodem są luźne dachówki na dachach szkół znajdujących się naprzeciwko kościoła.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*