Reklama

Z Katowic do Splitu i Rijeki. Czeskie pociągi na polskich torach

Źródło: Pixabay, fot.: Michelle Raponi.

Redakcja
Pociągiem z Katowic będzie można dojechać do Chorwacji. To oferta nowego na polskich torach przewoźnika. Regiojet dostał zielone światło.

Po kilku miesiącach powrócił temat sezonowego połączenia kolejowego, które wywołuje duże zainteresowanie. Nic dziwnego, bo Chorwacja to jeden z najpopularniejszych wśród Polaków kierunków wakacyjnych. Dlatego uruchomienie połączenia kolejowego, które umożliwi podróż nad Morze Adriatyckie, może okazać się hitem tych wakacji.

W połowie września 2021 roku do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek czeskiej firmy RegioJet, która takie przewozy w sezonie letnim realizuje już pomiędzy Czechami a Chorwacją. Od tamtej pory trwały formalności dotyczące przyznania przewoźnikowi otwartego dostępu dla pasażerskich przewozów kolejowych. Pod koniec stycznia ostatecznie wniosek został rozpatrzony pozytywnie. To oznacza, że za kilka miesięcy żółte wagony będą mogły wjechać na polskie tory.

Rozkład jazdy:

Pociąg do Chorwacji ma ruszać z Krakowa o godz. 15.30. Kolejnym przystankiem będą Katowice (przyjazd 16.25). Pociąg w Polsce zatrzyma się jeszcze w Tychach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Po przekroczeniu granicy z Czechami obsłuży m.in. Ostrawę, Přerov, Otrokovice i Brzecław. Stamtąd pojedzie przez Wiedeń i Graz do Zagrzebia i Ogulina. Tu pociąg podzielony ma być na dwa składy. Jeden pojedzie do Rijeki, a drugi do Splitu. Przyjazd do pierwszego miasta o 8.36, a w Splicie pociąg powinien być o 12.21. Pociąg ma kursować we wtorki, piątki i niedziele, a z powrotem w poniedziałki, środy i soboty. Podróż do pierwszego z portowych miast potrwa zatem około 17 godzin. Dostępne mają być wagony z miejscami do siedzenia oraz sypialne.

RegioJet nie będzie realizował połączeń w ruchu krajowym. Pasażer nie kupi biletu na pociąg pomiędzy polskimi miastami. To oznacza, że przystanki będą służyły wyłącznie do wsiadania (w kierunku Chorwacji) i wysiadania (kursy powrotne). Zgodę wydano na okres pięciu kolejnych rocznych rozkładów jazdy począwszy na okres 5 kolejnych rocznych rozkładów jazdy pociągów począwszy od 12 grudnia 2021 roku do 12 grudnia 2026 roku. Pociągi RegioJet mają kursować nad Adriatyk w okresie letnim. Powinny być realizowane co roku od czerwca do września. Zgodnie z decyzją prezesa UTK, pierwszy pociąg będzie mógł wyruszyć 15 czerwca.

RegioJet już kursował w poprzednich latach z Czech do Chorwacji. Ceny biletów na zaczynały się po przeliczeniu z czeskich koron zaczynały się od ok. 100 zł. Jednak pula biletów promocyjnych była bardzo ograniczona, więc większość pasażerów musiała wydać kwotę bliżej 200 zł. Na razie przewoźnik nie podaje, jaka będzie cena biletu na trasie z Polski do Chorwacji.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*