Reklama

Parkingi dla hulajnóg powstają w Katowicach. Będą premie za prawidłowe parkowanie

Łukasz Kądziołka
Parkowanie hulajnogi tylko na specjalnych „kopertach” z symbolem hulajnogi. W Katowicach pracownicy MZUiM malują w wybranych lokalizacjach specjalne parkingi dla elektrycznych pojazdów. Jeden z operatorów chce nagradzać użytkowników za prawidłowe parkowanie.

W pewnym momencie, przed pandemią, w mieście działało pięciu operatorów, którzy oferowali łącznie około 500 pojazdów. To sprawiało duże problemy dla pieszych. Hulajnogi były porzucane często byle gdzie w taki sposób, że trudno było je ominąć. Wzorem Sosnowca i Chorzowa również w Katowicach postanowiono wskazać użytkownikom jednośladów miejsca do ich zwracania. Specjalne „koperty” można już zauważyć na Rynku, przy Teatrze Śląskim i na pl. Kwiatowym. Takich parkingów MZUiM ma wymalować łącznie 40. Większość z nich, bo aż 34, będzie zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta, a 6 na terenie Doliny Trzech Stawów. Jak informuje katowicki urząd, oznakowanie powinno pojawić się we wszystkich lokalizacjach do końca października, dokładny termin uzależniony jest od warunków pogodowych.

Jak zapowiada jeden z dwóch działających w Katowicach operatorów, blinkee.city chce zachęcać użytkowników hulajnóg do pozostawiania urządzeń we wskazany przez miasto miejscach. Premiowane będzie parkowanie na „kopertach”. Jednak Paweł Maliszewski, współtwórca usługi, już teraz wie, że takich miejsc musi być w przestrzeni miasta dużo więcej. Po to, żeby korzystanie z tej formy transportu nadal było wygodne i łatwo dostępne dla użytkowników konieczne jest zagęszczenie punktów do parkowania. Z badań przeprowadzonych w San Francisco wynika, że powinny się one znajdować co 150 metrów. Operatorzy traktują parkingi w Katowicach eksperymentalnie. Bolt na razie nie zamierza nagradzać za prawidłowe pozostawienie sprzętu na ulicy. Okres zimowy będzie czasem testów. – W aplikacji Bolt dostępny jest Bezpiecznik z instrukcjami dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz lokalnymi zasadami jazdy i parkowania. Mieszkańcy Katowic, którzy korzystają z e-hulajnóg Bolt otrzymają wiadomość e-mail z dokładną instrukcją, gdzie można znaleźć parking przeznaczony dla jednośladów – mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.

Operatorzy mają pozostawiać pojazdy w wyznaczonych miejscach. Jednak nadal wypożyczenie i zwrócenie hulajnogi w dowolnym miejscu będzie możliwe. Miasto chce jeszcze wprowadzenia do hulajnóg elektrycznych jeszcze jednego rozwiązania. W niektórych miejscach mają działać ograniczenia prędkości. Hulajnogi będą tam automatycznie zwalniały do 15 km/h. Jednak to nastąpi najwcześniej w przyszłym roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*