Reklama

Z jednej strony ogródki letnie, a z drugiej wielki śmietnik. To obrazek z centrum Katowic

Łukasz Kądziołka
Śmieciowy chaos w ścisłym centrum Katowic może w końcu dobiec końca. Z Tylnej Mariackiej mają zniknąć pojemniki na odpady, a stojąca od kilku miesięcy wiata w końcu będzie używana.

Na Tylnej Mariackiej od długiego czasu można poczuć się jak na dzikim wysypisku. Stojące na ulicach pojemniki na śmieci są często przepełnione, a dookoła nich leży dużo różnych odpadów. Pojawiają się ptaki i szczury, które z tego miejsca zrobiły sobie bufet. Już kilka razy pisaliśmy o tym, że problem gospodarowania odpadami na przebudowanej ul. Tylnej Mariackiej mają rozwiązać półpodziemne pojemniki na odpady. Miasto wybudowało wiatę, pod którą umieszczono 14 takich pojemników. Choć wiata jest gotowa od kilku miesięcy, to trzeba było czekać aż zakończy się budowa automatycznej toalety publicznej przy przejściu podziemnym pod torami. To dlatego, że obydwa, już ostatnie, elementy przebudowy ulicy w centrum Katowic były realizowane w ramach jednego zamówienia.

Kilka dni temu informowaliśmy, że toaleta po trwających długo odbiorach została dopuszczona do użytkowania. Mimo to jeszcze nie będzie można z niej korzystać, ponieważ potrzebny jest kolejny przetarg. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Przy okazji zapytaliśmy miasto, czy w dalszym ciągu wiata śmietnikowa będzie do tego czasu zasłonięta ogrodzeniem tak, jak jest teraz. Wygląda na to, że choć toaleta będzie zamknięta, to kontenery i pojemniki na odpady znikną z Tylnej Mariackiej. – MPGK Katowice przygotowuje się do rozpoczęcia obsługiwania wiaty. Trwają właśnie ostatnie procedury przed uruchomieniem systemu. W tej chwili MPGK nie udziela dodatkowych informacji, będą one możliwe do uzyskania po rozpoczęciu odbioru śmieci z wiaty. – informuje Malwina Kaczor z KAW w imieniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Jak dowiedzieliśmy się od jednego z zarządców nieruchomości przy ul. Mariackiej, który również korzysta ze stojących na ulicy pojemników, rozmowy już trwają. Wszystko wskazuje na to, że do końca miesiąca w końcu śmieci znikną z ulicy. Przypomnijmy, że koszt zaprojektowania oraz budowy wiaty i toalety to ponad 1,2 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. putz 11 maja, 2024 at 6:57 pm - Reply

    Można te kubły chować do garażu na platformy zamiast aut!

  2. AA 11 maja, 2024 at 2:30 pm - Reply

    Zacytuję Walaszka:
    “Schludnie choć nasrane”
    🙂

Dodaj komentarz

*
*