Reklama

Kontenery znikną z ul. Tylnej Mariackiej. Trwa budowa ostatniego elementu ulicy

Redakcja
Początek końca śmietnikowego chaosu na ul. Tylnej Mariackiej.  Rozpoczęły się prace związane z uporządkowaniem pojemników na odpady. Tuż obok powstanie toaleta.

Niedawno miasto informowało, że kończą się prace projektowe ostatniego elementu ul. Tylnej Mariackiej. Chodzi o zespół pojemników na odpady komunalne i toaletę publicznej. Teraz wyłoniona firma zaczęła prace w terenie. Przy wejściu do przejścia podziemnego pojawił sie metalowy stelaż, w którym umieszczono już część pojemników. To nie są standardowe kontenery na odpady. Pojemniki półpodziemne można już spotkać m.in. na Koszutce, os. Paderewskiego i w Śródmkieściu. Na Mariackiej Tylnej nie uda się ich umieścić częściowo pod ziemią. Dlatego powstała konstrukcja z podestem, z który umożliwi wyrzucanie odpadów z góry. Żeby pomieścić śmieci z lokali usługowych i gastronomicznych miasto postanowiło postawić tu większe niż standardowe pojemniki. Każdy ma 2 metry wysokości. Zespół składający się z 14 pojemników będzie ukryty w wiacie, której zewnętrzne ściany zostaną wykończone stalą corten.

Takie same ściany będzie miała też toaleta publiczna, która zostanie wybudowana tuż obok wiaty śmietnikowej. W budynku, który będzie zlokalizowany jeszcze bliżej wejścia do tunelu, znajdą się trzy toalety – damska, męska i dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do nich będzie płatny. Obok drzwi wejściowych znajdzie się urządzenie do płatności. Płatność ma być możliwa kartą zbliżeniową, telefonem lub monetami. Toaleta ma mieć wymiary maksymalnie 4,30 na 2,20 m. W jej wnętrzu znajdą się trzy muszle ze stali nierdzewnej, które będą automatycznie dezynfekowane. Podłoga będzie podgrzewana, a we wnętrzu znajdzie się również m.in. opuszczany przewijak dla niemowląt.

Prace na Tylnej Mariackiej mają potrwać do końca grudnia. Później będą odbiory, które powinny potrwać maksymalnie 2 miesiące. Za zaprojektowanie oraz budowę toalet i zespołu pojemników miasto zapłaci 1 230 000 zł brutto, czyli prawie pół miliona więcej niż planowano.


Tagi:

Komentarze

  1. Marek 25 października, 2023 at 6:52 pm - Reply

    Odbiór potrwa dłużej niż budowa, podobnie na gpzo Bankowa i gpzo Zaopusta.

Dodaj komentarz

*
*