Reklama

Wystawy, spektakle i spotkania. Rusza Festiwal Nowej Scenografii w Katowicach

Stojąca na Rynku instalacja to część Festiwalu Nowej Scenografii.

Ł. K.
Z jednym z festiwalowych działań katowiczanie spotkali się już w ubiegłym tygodniu. W samym centrum miasta stanęła instalacja. To jedno z wydarzeń Festiwalu Nowej Scenografii.

Instalacja na Rynku to pomysł autorstwa Anny Kaczorowskiej. Ma być częścią większego przedsięwzięcia o nazwie “Szkloki. Szklane domy”, którego efekty będzie można zobaczyć wiosną przyszłego roku na ulicach miasta. Ta zamknięta przestrzeń z mozaiką kolorowych okienek, ustawiona przed Pomnikiem Harcerzy Września, jest autorską interpretacją wspomnień Anny Dudy-Gracz. – To zaczepka wizualna i zapowiedź nadchodzących wydarzeń – mówi Marlena Hermanowicz, kuratorka projektu i współorganizatorka Festiwalu Nowej Scenografii. Część z nich już się zaczęła. Był spektakl na parkingu podziemnym Muzeum Śląskiego. Odbyły się warsztaty wideo. Ich rezultat zostanie zaprezentowany w niedzielę, o godz. 18 w Centrum Scenografii Polskiej. Do niedzieli, w przestrzeni nowej siedziby Muzeum Śląskiego, potrwa wystawa Wymiary Scenografii. To zbiór prac finalistów konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, która zostanie wręczona podczas piątkowej gali (godz. 19) w audytorium. Natomiast w budynku Muzeum przy Al. Korfantego 3, od czwartku do niedzieli, zobaczyć będzie można instalacje scenograficzne różnych autorów. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe między godz. 12 a 20 lub z przewodnikiem o stałych porach (12, 14, 16 oraz 18.00). Obowiązują zapisy pod adresem: [email protected].

Poza tym w czwartek odbędą się dwa inne wydarzenia. Najpierw o 18, w Teatrze Korez, spotkanie poświęcone Jerzemu Moskalowi, czyli twórcy Centrum Scenografii Polskiej. Następnie, na placu przed Muzeum Śląskim (Al. Korfantego 3), spektakl pod tytułem Bal-Con” odegrają aktorzy Violetta Smolińska i Mateusz Znaniecki. Przedstawienie w reżyserii Marcina Libera, będzie podzielone na 3 części i 3 dni. Kolejne z nich będzie można zobaczyć od czwartku do soboty, za każdym razem o 21. Przy okazji festiwalu odbędą się debaty i spotkania z młodymi artystami. Jednym z nich będzie Bartosz Nalazek, który w Hollywood pracował m. in. u boku Stevena Spielberga. Wstęp na wszystkie wymienione wydarzenia jest wolny. Pełny program można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*