Reklama

Wystawa w „Domu Kilara”. Będą instrumenty elektroniczne i kabiny do komponowania

Ł. K.
Nowoczesna wystawa w Domu Kilara. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie wystawy stałej w budowanym przy ul. Kościuszki Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej. Sama budowa potrwa jeszcze ponad rok.

Budowa przy ul. Kościuszki 165 rozpoczęła się w zeszłym roku i potrwa jeszcze sporo czasu. Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” będzie składało się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Będzie poświęcony Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów. Obiekt ma nie tylko pełnić funkcję domu pamięci z ekspozycją, ale również umożliwiać organizację wydarzeń muzycznych. Zwiedzanie będzie rozpoczynać się od pierwszego z nich, czyli oryginalnego domu kompozytora i pomieszczeń, które zachowają pierwotny wygląd i charakter.

Miasto już przygotowuje sie do otwarcia. Dzisiaj ogłoszony został przetarg na wykonanie wystawy stałej w powstającym Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. Wystawa stała będzie zlokalizowana w dobudowanej części centrum, która zbliża się do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego. Na przełomie stycznia i grudnia zamontowano stolarkę okienną. – Obecnie wykonawca skupia się na robotach instalacyjnych, zamontowano schody prefabrykowane oraz konstrukcję stalową pod świetlik. Oczywiście cały czas prowadzone są prace także w starym obiekcie, który jest dostosowywany do pełnienia nowych funkcji – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach.

Stała wystawa w „Domu Kilara” ma być nowoczesna. Będzie składać się z interaktywnych elementów i stanowisk multimedialnych wykorzystujących obraz, dźwięk i dotyk. Na jednej ze ścian będzie wyświetlana m.in. wielka pięciolinia z umieszczonymi na niej dotykowymi płaskorzeźbami, nawiązującymi do ważnych dla muzycznego życia Katowic miejsc oraz wydarzeń.
Znajdą się tu też urządzenia przedstawiające teorię muzyki, umożliwiające naukę rytmu i budowy akordów, grę na elektronicznych instrumentach czy stanowiska, na których przeprowadzane będą quizy. Zwiedzający będą mogli również skorzystać np. z odizolowanych akustycznie kabin, w których specjalne oprogramowanie umożliwi skomponowanie wielościeżkowego utworu za pomocą wyłącznie głosu, albo pozwoli wcielić się w rolę dyrygenta i poprowadzić występ orkiestry.

Miasto zamierza wyłonić wykonawcę w pierwszym kwartale bieżącego roku. Od momentu podpisania umowy będzie on miał 15 miesięcy na realizację inwestycji. Sama budowa KCEM powinna zakończyć sie w I połowie 2025 roku. Koszt budowy to ponad 18 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Małgorzqtq 21 stycznia, 2024 at 3:09 pm - Reply

    Do domu Kilara zjeżdżali wielcy tego świata zamawiać utwory. Dom pozostał w stanie nietkniętym po śmierci Gospodarza. W mieście, w którym jest NOSPR. Akademia Muzyczna o 3-ch już niebawem budynkach oraz Filharmonia nie potrzeba chyba było kolejnej pseudomuzealnej placówki edukacji muzycznej dla przedszkolaczków. Remont konserwatorski oryginalnego domu stworzyłby z niego miejsce wycieczek koneserów i rozsławił Kato. A tak? W podobny sposób zniszczono dwie ikony prlu: kino Kosmos i Pałac Ślubów. Płakać się chce!

  2. Banan 21 stycznia, 2024 at 9:09 am - Reply

    przepiękny przykład jak zniszczyć istniejący budynek i otoczenie. Willa jakich wiele w okolicy i na ptasim, ale w kontekście nowych kup wyrastających w sąsiedztwie to i tak był kawałek przyzwoitego domu z plastyką elewacji, fakturami tynku itd., ale w szczególności z wyrośniętym ogrodem od ftontu i tyłu. Wycięto wszystko w pień, na elewacji będzie baranek, do tego najtańsza płytka klinkierowa w cokole, szklany daszek i tak do porzygu. A była szansa na kawałek fajnej przestrzeni, tylko że świadomość wśród Krupy i jego przydupasów w tym zakresie jest na żenująco niskim poziomie i puszczają takie inwestycje przetargiem na dokumentację, którą wygrywa najtańszy a nie dobry… co widać będzie po realizacji

  3. Ekonom 16 stycznia, 2024 at 9:53 pm - Reply

    18 mln zł… masakra… normalny człowiek by za taką sumę odbudował 18 takich domków…

Dodaj komentarz

*
*