Reklama

Wszyscy obecni radni, syn wiceprezydenta i “przyjaciele”. Forum Samorządowe i Marcin Krupa zaprezentowało kandydatów na radnych

Grzegorz Żądło
Forum Samorządowe i Marcin Krupa zaprezentowało kandydatów na radnych w wyborach samorządowych. Na listach znajdą się wszyscy obecni radni oraz osoby, które kandydują praktycznie w każdych wyborach samorządowych z list tego ugrupowania. Jest też kilka nowych twarzy.

Obecnie Forum Samorządowe ma w radzie miasta 12 radnych, mimo że w 2018 roku mieszkańcy wybrali tylko 11 osób z tego ugrupowania. Jednak w trakcie kadencji z PiS do Forum przeszedł Dawid Kamiński. Stało się to w czasie, kiedy PiS traciło władzę w woj. śląskim po wolcie marszałka Jakuba Chełstowskiego, który przeszedł na stronę opozycji. Kamiński pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego i praktycznie musiał zrobić to co jego szef. W najbliższych wyborach będzie więc reprezentował Forum Samorządowe w okręgu nr 1 obejmującym południe Katowic.

Oprócz niego wystartuje 11 pozostałych radnych Forum, chociaż udział w wyborach przynajmniej części z nich nie był wcale pewny. Jeszcze w sobotę, podczas konwencji wyborczej Forum Samorządowego, Józef Zawadzki mówił w kuluarach, że nie wie czy wystartuje, chociaż zapewne więcej było w tym kurtuazji niż faktów. Niepewny był też start Krystyny Siejnej, ale że Forum miało duży problem z kobietami na listach, to była wiceprezydent i długoletnia radna ostatecznie się na nich znajdzie. Jak zawsze, w okręgu nr 1.

Co ciekawe, kandydaci nie wiedzą na których miejscach w poszczególnych okręgach się znajdą. Prawdopodobnie dowiedzą się w przyszłym tygodniu.

Z nowych twarzy wśród kandydatów Forum uwagę zwracają m.in. Roch Sobula, Joanna Janiak, Jarosław Kopciuch czy Adrian Szymura. Ten pierwszy to syn wiceprezydenta Katowic. Z kolei Joanna Janiak od kilku lat aktywnie działa na rzecz poprawy wyglądu dzielnicy Załęże. Początkowo “Zielonemu Załężu”, które reprezentuje, nie było po drodze z obecną władzą. Jednak z czasem społecznicy zostali dogadywać się z władzami Katowic, a teraz liderka organizacji znajdzie się na liście kandydatów do rady ugrupowania rządzącego miastem.

Zresztą, strategię “przytulania” ludzi aktywnych w dzielnicach Forum Samorządowe stosuje od lat. Kolejnym przykładem może być Agnieszka Piątek, która była autorką wniosku do Budżetu Obywatelskiego w sprawie budowy tężni solankowej na os. Tysiąclecia. Teraz powalczy o mandat radnej z okręgu nr 4. Tego samego, z którego wystartuje wspomniana już Joanna Janiak.

Radnym będzie też chciał zostać Jarosław Kopciuch. To prezes klubu futbolu amerykańskiego Silesia Rebels, który od kilku lat otrzymuje z budżetu miasta bardzo duże dotacje na swoją działalność. Biorąc pod uwagę jak niszowy to sport w Polsce, jest to co najmniej dziwne. Kopciuch od dawna udzielał się w komentarzach na profilu prezydenta Katowic na Facebooku, wychwalając każdą jego decyzję.

Adrian Szymura to przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Koszutka. Dwukrotnie kandydował już w wyborach samorządowych. W ostatnich z listy Forum, a w poprzednich z lisy SLD. Za każdym razem bez powodzenia.

Na listach są też osoby, które niemal zawsze są kandydatami Forum. Przynoszą temu ugrupowaniu stosunkowo dużo głosów, ale za każdym razem nieco brakuje ich, żeby “wygryźć” obecnych radnych. To m.in. Anna Malik (okręg nr 5), Tomasz Hawryluk (okręg nr 2) czy Tomasz Rokicki (okręg nr 2). Ten ostatni był już zresztą kiedyś radnym.

Z rozmów z samymi kandydatami Forum Samorządowego wynika, że o ile pewni są oni zwycięstwa Marcina Krupy w wyborach prezydenckich, o tyle nie są przekonani czy zdobędą największą liczbę mandatów w radzie miasta. Zwłaszcza, że część obecnych radnych ostanie 5,5 roku przespała, nie robiąc nic lub prawie nic dla mieszkańców. Dlatego, nieoficjalnie, politycy Forum mówią, że zmiany w składzie rady (jeśli chodzi o Forum Samorządowe) mogą zajść przede wszystkich w okręgach nr 2, 3 i 5.

Kilkanaście dni temu do skrzynek pocztowych mieszkańców Katowic trafiła gazetka Forum Samorządowego, w której “przypadkowi” mieszkańcy chwalili prezydenta i wszystko to, co dzieje się w Katowicach. Jak się teraz okazało, zdecydowana większość chwalących znajdzie się na listach wyborczych Forum Samorządowego. Choć gazetka miała charakter wybitnie wyborczy, przedstawiciele Forum tłumaczyli, że to tylko informacja o tym, co zostało w mieście zrobione w ostatnich latach.

Kandydaci Forum Samorządowego i Marcin Krupa (kolejność alfabetyczna):

Okręg 1: Marcin Krupa, Sylwia Bacia, Bogumił Chmiel, Dawid Kamiński, Beata Kapica-Zając, Katarzyna Niedobecka, Dorota Ostrowicz, Krzysztof Pieczyński, Krystyna Siejna, Roch Sobula
Okręg 2: Filip Bałazy, Tomasz Hawryluk, Beata Kalinowska, Dariusz Łyczko, Barbara Mańdok, Tomasz Rokicki, Maria Ryś
Okręg 3: Iwona Brzezińska, Magdalena Jankowska, Jarosław Kopciuch, Grzegorz Pająk, Iwona Ponikło, Adam Skowron, Tomasz Szpyrka
Okręg 4: Tomasz Huk, Joanna Janiak, Krzysztof Kraus, Agnieszka Piątek, Borys Pronobis, Ewelina Sobczyk, Józef Zawadzki
Okręg 5: Maciej Biskupski, Łukasz Hankus, Anna Kurzydło, Anna Malik, Aleksandra Musioł, Damian Stępień, Adrian Szymura


Tagi:

Komentarze

 1. MIESZKNIEC 19 lutego, 2024 at 12:37 pm - Reply

  MAFIA !

 2. dr Marcin 18 lutego, 2024 at 4:55 pm - Reply

  Kurcze, czy za sprawę tej gazetki “Rozliczamy” nie weźmie się prokuratura? A nie czekaj, przecież PO już jest z nami, niz nam nie grozi

  • gizmo 18 lutego, 2024 at 7:00 pm Reply

   Jeśli będziesz w PO, włos ci z głowy nie spadnie. Jak będziesz w mafii to tak samo.

   • kukura 18 lutego, 2024 at 8:17 pm Reply

    kwik knurków odrywanych po 8 latach od koryta.

    • gizmo 18 lutego, 2024 at 9:04 pm Reply

     uwaga KOalicja 13 grudnia w akcji.

 3. wuj pupa i kamieni krupa 18 lutego, 2024 at 3:24 pm - Reply

  Pogonić szkodników z Katowic. Starczy już tego rujnowania miasta.

  • Bartek 18 lutego, 2024 at 9:03 pm Reply

   Nikt ich nie pogoni. Katowice to miasto apatycznych mieszkańców, byle była micha pełna.
   Dla nich głosowanie na kogoś innego jest nie do pomyślenia

   • dan 19 lutego, 2024 at 6:49 am Reply

    możnaby było zaryzykować ale nie widać konkurencji żadnej rozsądnej. Ludzie nie chcą ryzykować.

  • gizmo 18 lutego, 2024 at 7:01 pm Reply

   Sienkiewiczem zaleciało.

   • kukura 18 lutego, 2024 at 8:18 pm Reply

    Trylogią czy Ogniem i mieczem?

    • gizmo 18 lutego, 2024 at 8:56 pm Reply

     Buhaha, Kukury wiedza na temat literatury. Troszcz się ty lepiej o peowskiego Sienkiewicza i jego bagno.

 4. mieszkaniec 18 lutego, 2024 at 1:39 pm - Reply

  szybkie pytanie: Czym różni się Folwark średniowieczny od Folwarku współczesnego-miejskiego?

 5. mieszkaniec 18 lutego, 2024 at 10:14 am - Reply

  Wsydu nie mają .Najlepszą wizytówką Krupy jest park Kościuszki , park w centrum maista , syf i ruina .

Dodaj komentarz

*
*